PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

MZ: będą wytyczne dotyczące profilaktycznej opieki stomatologicznej nad dziećmi

ms
26-05-2015, 08:04
MZ: będą wytyczne dotyczące profilaktycznej opieki stomatologicznej nad dziećmi Sławomir Neumann, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia (foto: Fotolia/ PTWP)
Czy Ministerstwo Zdrowia przewiduje wprowadzenie do bilansu zdrowia dziecka obowiązkowych przeglądów jamy ustnej, których dokonywaliby lekarze dentyści, a nie jak do tej pory pediatrzy? - pytał w interpelacji poselskiej Wojciech Ziemniak (PO). Stan rzeczy i plany w tym zakresie przedstawił Sławomir Neumann, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

- Doskonałą okazją do kontroli stanu jamy ustnej dziecka jest wizyta u pediatry w ramach bilansu zdrowia dziecka. To stomatolog jest w stanie odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości oraz początki poważniejszych problemów z zębami u dziecka - uważa poseł Wojciech Ziemniak. - Rozwiązaniem, które pozwoliłoby na szybką reakcję - w przypadku problemów z dziecięcym uzębieniem - jest wprowadzenie do bilansu zdrowia dziecka obowiązkowych przeglądów dentystycznych, które przeprowadzałby stomatolog - dopowiedział pytający.

Stan rzeczy i plany w tym zakresie przedstawił Sławomir Neumann, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Wyjaśnił on, że w rozporządzeniu ministra zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz. U. z 2013 r., poz. 1462) dzieciom i młodzieży do lat 18 przysługują świadczenia stomatologiczne podane w wykazie „Wykaz profilaktycznych świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 19 roku życia oraz warunki ich realizacji".

Świadczenia gwarantowane zawarte w tym wykazie są przypisane poszczególnym okresom życia dziecka i służą m. in. ocenie stanu uzębienia za pomocą wskaźnika intensywności próchnicy, ocenie stanu tkanek przyzębia oraz ocenie stanu morfologicznego i funkcji narządu żucia.

Zgodnie z przepisami, od woli świadczeniobiorcy zależy korzystanie z profilaktycznych świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży. Jednocześnie ma on swobodny wybór lekarza i gabinetu stomatologicznego spośród gabinetów, które mają podpisaną umowę z Funduszem.

W celu zapewnienia większej skuteczności działań w dziedzinie profilaktyki stomatologicznej minister zdrowia podjął prace:
- nad prawnym uregulowaniem współpracy między pielęgniarką szkolną a lekarzem dentystą (karta badania profilaktycznego ucznia);
- nad wprowadzeniem książeczki zdrowia dziecka do dokumentacji medycznej dziecka, która to m.in. będzie stymulować lekarza dentystę do badania stanu zdrowia jamy ustnej dziecka i zapisywania wyników w takiej książeczce (książeczka zdrowia dziecka będzie stymulować rodziców do zgłaszania się z dzieckiem na badania).

Sławomir Neumann zapewnił, że trwają prace nad projektem rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardów postepowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki profilaktycznej nad dziećmi i młodzieżą do ukończenia 18 roku życia, gdzie oprócz wytycznych w zakresie medycznej opieki profilaktycznej planuje się zamieścić wytyczne dotyczące do zakresu profilaktycznej opieki stomatologicznej sprawowanej nad dziećmi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH