PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Młodzi lekarze rozważają emigrację

en
08-02-2017, 11:03
Młodzi lekarze rozważają emigrację Tylko dwie rezydentury na stomatologii dziecięcej (fot. pixabay)
Ogłoszone przez resort zdrowia limity miejsc rezydenckich ani nie spełniają oczekiwań młodych lekarzy, ani nie realizują wniosków wynikających z map potrzeb zdrowotnych.

Wśród 1856 miejsc rezydenckich przyznanych na marcowe postępowanie kwalifikacyjne nie ma ani jednej rezydentury z położnictwa i ginekologii. Mimo że autorzy ministerialnych map potrzeb zdrowotnych uznali tę specjalizację za wymagającą pilnego odmłodzenia, bo średnia wieku polskiego ginekologa-położnika to 54 lata.

Na cały kraj przyznano też zaledwie dwie rezydentury ze stomatologii dziecięcej, choć średnia wieku lekarza tej specjalizacji wynosi 57 lat.

Za to jest 457 miejsc rezydenckich z chorób wewnętrznych, 324 z medycyny rodzinnej, 230 z pediatrii i 201 z chirurgii ogólnej. Ponadto najwięcej rezydentur jest w rehabilitacji medycznej (154) i onkologii klinicznej (78). Etatów szkoleniowych z geriatrii, uznanej przez autorów map potrzeb zdrowotnych za jedną z istotniejszych specjalizacji lekarskich, resort przyznał 30, pisze Rzeczpospolita.

Daniel Patecki, przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) w rozmowie z dziennikiem powiedział, że poprzez marcowe rozdanie minister zdrowia próbuje zmusić młodych lekarzy do wyboru określonej specjalizacji. Wysyła sygnał: albo zostajesz lekarzem rodzinnym, bo my budujemy system oparty na rodzinnych, albo rób specjalizację na wolontariacie.

W sytuacji, w której brytyjski system opieki zdrowotnej NHS (National Health Service) przed Brexitem chce zatrudnić lekarzy z Europy Środkowo-Wschodniej, decyzja resortu zdrowia brzmi jak zachęta dla młodych lekarzy do wyjazdu z Polski, komentuje Rzeczpospolita.

Więcej: rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH