• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ministerstwo Zdrowia zdecydowanie za integralnością samorządu lekarzy i lekarzy dentystów

ms
20-04-2016, 08:07
Ministerstwo Zdrowia zdecydowanie za integralnością samorządu lekarzy i lekarzy dentystów Samorząd lekarzy i lekarzy dentystów razem (foto: freeimages)
Jest co najmniej osiem powodów, dla których samorząd lekarzy i lekarzy dentystów stanowić powinien jedność – wynika z oświadczenia wiceministra zdrowia Marka Tombarkiewicza, który odpowiadał na postulat posłanki Haliny Szydełko sugerujący zasadność wprowadzenia podziału korporacji reprezentującej medyków.

Marek Tombarkiewicz zapewnił, że w Ministerstwie Zdrowia nie są prowadzone prace zmierzające do podziału samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów na dwie odrębne korporacje.

Według MZ, za pozostawieniem jedności samorządu lekarzy i lekarzy dentystów, przemawia szereg faktów:

1 Do resortu zdrowia nie wpływają sygnały wskazujące na konieczność dokonywania podziału lekarskiej korporacji zawodowej.

2 Do MZ przesłane zostały uchwały komisji stomatologicznych szeregu okręgowych izb lekarskich, wskazujące na sprzeciw wobec dokonywania zmian, mających na celu tworzenie odrębnego samorządu dla lekarzy dentystów.

3 Agnieszka Ruchała-Tyszler, wiceprezes  i przewodnicząca Komisji Stomatologicznej NRL wskazała, że z informacji napływających do Naczelnej Izby Lekarskiej od członków KS wynika jednoznacznie, iż są oni za zachowaniem wspólnego samorządu lekarzy i lekarzy dentystów.

4 Istnienie wspólnego dla lekarzy i lekarzy dentystów samorządu zawodowego nie stanowi przeszkody, która uniemożliwiałaby skuteczną reprezentację osób wykonujących zawody zaufania publicznego i sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem tych zawodów (w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony).

5 Za istnieniem wspólnego samorządu lekarzy i lekarzy dentystów przemawia także to, że samorząd lekarski - w ramach sprawowania pieczy - uprawniony jest do badania przestrzegania przez członków tego samorządu norm etycznych - te natomiast są wspólne dla obu profesji. 

6 Jednakowa dla osób wykonujących zawody lekarza i lekarza dentysty jest również procedura dotycząca odpowiedzialności zawodowej, przy czym badanie ewentualnych naruszeń tych norm wymaga w wielu przypadkach współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

7 We wszystkich okręgowych radach lekarskich oraz w Naczelnej Radzie Lekarskiej funkcję co najmniej jednego z wiceprezesów pełnią lekarze dentyści. W Okręgowej Radzie Lekarskiej w Kielcach zarówno prezes, jak i jeden z jego zastępców, są lekarzami dentystami.

8 Istnieje dosyć liczne grono członków samorządu posiadające jednocześnie prawo wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty. Obecnie 603 osoby mają podwójne prawo wykonywania zawodu.

Ministerstwo Zdrowia jest jednak otwarte na wszelkie sygnały oraz pomysły, które miałyby przyczynić się do poprawy organizacji i funkcjonowania samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów. Kwestia reprezentacji grupy zawodowej lekarzy dentystów w samorządzie lekarskim będzie w dalszym ciągu monitorowana i w razie potrzeby analizowana.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   Agnieszka Ruchała-Tyszler   samorząd lekarski  

POLECAMY W SERWISACH