PARTNER PORTALU
partner portalu

Ministerstwo Zdrowia zapowiada skrócenie kolejek

smn/PAP
14-03-2017, 12:10
Ministerstwo Zdrowia zapowiada skrócenie kolejek Kolejki do dentysty skróciły się w ostatnim roku o 15 tys. pacjentów (fot. pixabay)
Kompleksowa reforma służby zdrowia ma poprawić jakość opieki medycznej i skrócić czas oczekiwania na świadczenia; w przypadku części poradni i oddziałów kolejki już się zmniejszyły – twierdzi resort zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że w ciągu ostatniego roku w przypadku 35 proc. poradni i oddziałów zmniejszyła się liczba osób oczekujących na udzielnie świadczenia. Kolejki skracają się na przykład w poradniach stomatologicznicznych, po porównaniu danych za grudzień 2015 r. i grudzień 2016 jest o ponad 15 tys. pacjentów mniej oczekujących na leczenie.

Kolejki zmniejszyły się również w poradniach położniczo-ginekologicznych (o ponad 8 tys. osób) oraz rehabilitacyjnych (ok. 7 tys. oczekujących), a także w przypadku świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej z zakresu onkologii oraz świadczeń udzielanych na podstawie karty DILO (czyli diagnostyki i leczenia onkologicznego) - twierdzi resort.

Ministerstwo przekonuje, że kolejki zmniejszą się dzięki ustawie o tzw. sieci szpitali i wprowadzeniu koordynacji opieki zdrowotnej. - Znikną listy oczekujących, które wynikają z odrębnego oczekiwania na każde świadczenie wchodzące w proces leczenia - pacjent po leczeniu szpitalnym natychmiast otrzyma rehabilitację lub świadczenia lekarza specjalisty - przekonuje Ministerstwo Zdrowia. Ocenia też, że dzięki wprowadzeniu finansowania szpitali i przychodni przyszpitalnych w ramach jednego ryczałtu świadczeniodawcy będą mogli bardziej elastycznie dostosowywać działalność do rzeczywistych potrzeb pacjentów.

Jeśli modele opieki kompleksowej przyniosą oczekiwane rezultaty, MZ rozszerzy je na inne dziedziny. (PAP)

 

POLECAMY W SERWISACH