PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ministerstwo Zdrowia zapowiada skrócenie kolejek

smn/PAP
14-03-2017, 12:10
Ministerstwo Zdrowia zapowiada skrócenie kolejek Kolejki do dentysty skróciły się w ostatnim roku o 15 tys. pacjentów (fot. pixabay)
Kompleksowa reforma służby zdrowia ma poprawić jakość opieki medycznej i skrócić czas oczekiwania na świadczenia; w przypadku części poradni i oddziałów kolejki już się zmniejszyły – twierdzi resort zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że w ciągu ostatniego roku w przypadku 35 proc. poradni i oddziałów zmniejszyła się liczba osób oczekujących na udzielnie świadczenia. Kolejki skracają się na przykład w poradniach stomatologicznicznych, po porównaniu danych za grudzień 2015 r. i grudzień 2016 jest o ponad 15 tys. pacjentów mniej oczekujących na leczenie.

Kolejki zmniejszyły się również w poradniach położniczo-ginekologicznych (o ponad 8 tys. osób) oraz rehabilitacyjnych (ok. 7 tys. oczekujących), a także w przypadku świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej z zakresu onkologii oraz świadczeń udzielanych na podstawie karty DILO (czyli diagnostyki i leczenia onkologicznego) - twierdzi resort.

Ministerstwo przekonuje, że kolejki zmniejszą się dzięki ustawie o tzw. sieci szpitali i wprowadzeniu koordynacji opieki zdrowotnej. - Znikną listy oczekujących, które wynikają z odrębnego oczekiwania na każde świadczenie wchodzące w proces leczenia - pacjent po leczeniu szpitalnym natychmiast otrzyma rehabilitację lub świadczenia lekarza specjalisty - przekonuje Ministerstwo Zdrowia. Ocenia też, że dzięki wprowadzeniu finansowania szpitali i przychodni przyszpitalnych w ramach jednego ryczałtu świadczeniodawcy będą mogli bardziej elastycznie dostosowywać działalność do rzeczywistych potrzeb pacjentów.

Jeśli modele opieki kompleksowej przyniosą oczekiwane rezultaty, MZ rozszerzy je na inne dziedziny. (PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH