PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przetargiem na dentobusy

en/PAP
20-09-2017, 12:17
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przetargiem na dentobusy Resort zdrowia zapewnia, że dentobusy będą na czas (fot. pixabay)
W Ministerstwie Zdrowia trwają intensywne prace dotyczące przetargu na dentobusy. Wbrew temu co piszą gazety środki na to są zapewnione i uda się je zakupić na czas, potwierdza resort zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia zamierza do końca roku kupić 16 mobilnych gabinetów stomatologicznych, w których mają być leczone dzieci.

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że realizacja planu może jednak stanąć pod znakiem zapytania; problemem jest czas. Dziennik alarmuje, że producenci i samorządy, które już próbowały kupić dentobusy, mówią że nie ma szans na to, by zrealizować kontrakt do końca roku.

Tymczasem środki budżetowe na zakup dentobusów są przewidziane w ustawie o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej, która jest procedowana w Senacie, przypomniało w oficjalnym komunikacie Ministerstwo Zdrowia.

Resort przyznał, że zadanie jest ambitne - i zaznaczył, że bardzo zły stan zdrowia jamy ustnej dzieci i młodzieży uzasadnia podjęcie pilnych działań na rzecz poprawy jakości i dostępu do świadczeń stomatologicznych dla dzieci. 

Ministerstwo chce, by system medycyny szkolnej obejmował: gabinety zdrowotne prowadzone przez pielęgniarkę lub higienistkę, gabinety dentystyczne zlokalizowane na terenie szkół oraz dentobusy, które świadczyłyby wsparcie w leczeniu stomatologicznym w tych szkołach, które są zbyt małe, żeby umieścić w nich gabinet stomatologiczny.

Badania epidemiologiczne w ostatnich latach wykazują, iż ponad połowa polskich trzylatków ma próchnicę - średnio dwa zęby z ubytkami próchnicowymi. Odsetek ten narasta z czasem - w przypadku 18-latków próchnicę ma już 90 proc. - średnio siedem zębów z ubytkami próchnicowymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentobusy   Ministerstwo Zdrowia   próchnica dzieci  

POLECAMY W SERWISACH