PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ministerstwo Zdrowia nie odstąpi od zmian w specjalizacjach lekarskich

18-03-2013, 00:01
Ministerstwo Zdrowia nie odstąpi od zmian w specjalizacjach lekarskich (foto: sxc.hu)
Ministerstwo Zdrowia nie odstąpi od zmian w specjalizacjach lekarskich (foto: sxc.hu)
Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia poinformował, że wprowadzone ostatnio zmiany w systemie szkolenia specjalizacyjnego lekarzy mają zwiększyć dostęp do specjalizacji lekarskich oraz ułatwić ich uzyskiwanie, a w związku z tym nie należy spodziewać się odstępstw od wprowadzonych rozwiązań. A o takie odstępstwa nie raz postulowała Naczelna Rada Lekarska.

Odpowiedź na zarzut NRL o brak konsultacji

Ministerstwo Zdrowia broni wprowadzonych w rozwiązań, które były konsultowane i uzgadniane z przedstawicielami zainteresowanych środowisk: konsultantami krajowymi, konsultantami wojewódzkimi w poszczególnych dziedzinach medycyny, członkami zarządów towarzystw naukowych, Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, Centrum Egzaminów Medycznych, wojewodami, jak również z przedstawicielami odpowiednich wydziałów urzędów wojewódzkich, z Rządowym Centrum Legislacji wreszcie.

Odpowiedź na zarzut NRL o ograniczenia w uzyskiwaniu niektórych specjalizacji

Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do kwestii możliwości uzyskiwania niektórych specjalizacji wyłącznie przez lekarzy posiadających specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w odpowiedniej dziedzinie medycyny, poinformowało, że ma możliwość określenia szczegółowego sposobu odbywania szkolenia specjalizacyjnego, w tym przez lekarzy posiadających I lub II stopień specjalizacji lub tytuł specjalisty.

Odpowiedź na zarzut o nieuzasadnione zwiększenie liczby specjalizacji lekarskich

Ministerstwo Zdrowia powołuje się na dane, zgodnie z którymi liczba specjalizacji dostępnych w krajach Unii Europejskiej znacznie różnią się. Zgodnie z General Medical Council, liczba specjalizacji podstawowych w państwach Unii Europejskiej waha się od ponad 30 - w Holandii, do ponad 60 - w Wielkiej Brytanii (w Polsce 40). Największa liczba specjalizacji szczegółowych występuje w Rumunii - ponad 70, natomiast najmniejsza w Niemczech - ok. 10 (w Polsce 28). W wielu krajach, np. w: Holandii, Estonii, Danii, Hiszpanii, Finlandii, Irlandii i we Włoszech kształcenie specjalizacyjne odbywa się wyłącznie w ramach specjalizacji podstawowych. Największa, łączna liczba specjalizacji (szczegółowych i podstawowych) jest w Rumunii - ponad 130. W Polsce liczba specjalizacji lekarskich zwiększyła się z 68 do 77.

Odpowiedź na postulat odłożenia w czasie wprowadzanych rozwiązań

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że prace nad programami specjalizacji trwają i w niektórych dziedzinach są już znacznie zaawansowane. W składzie każdego zespołu ekspertów, powołanego do opracowania programu specjalizacji w danej dziedzinie medycyny, jest między innymi przedstawiciel Naczelnej Rady Lekarskiej.

Uwaga: zmiany w systemie specjalizacji zostały zrealizowane w wyniku nowelizacji ustawy z 28 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. Nr 113, poz. 658) oraz wydania odpowiednich przepisów wykonawczych rozporządzeniem ministra zdrowia z 2 stycznia 2013 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. z 2013 r., poz. 26).

Patrz także: Jedynka dentysty nie ograniczy kontraktu?

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   Ministerstwo Zdrowia   NRL   specjalizacje   Zmiany systemowe  

POLECAMY W SERWISACH