PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ministerialne potyczki o uśmiech dzieci

PAP/ms
22-05-2017, 10:07
Ministerialne potyczki o uśmiech dzieci Ministerstwo Zdrowia wypowiada walkę próchnicy wśród dzieci
Ministerstwo Zdrowia wypowiada walkę próchnicy wśród dzieci. Resort rozszerza zakres refundowanych usług stomatologicznych dla najmłodszych. Przygotował nowelizację rozporządzenia w tej sprawie.

Od ponad 20 lat w Polsce szaleje epidemia próchnicy. Cierpi na nią niemal każdy czterdziestolatek. Niestety choroba ta rozpoczyna się już u najmłodszych. Dotyka ponad 90 proc. siedmiolatków. Jest najczęściej występującą zakaźną chorobą przewlekłą występującą u dzieci i młodzieży. Naczelna Rada Lekarska już wielokrotnie alarmowała, że publiczna opieka stomatologiczna nie jest w stanie jej zatrzymać - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Maluchy poniżej trzeciego roku życia są pozbawione profilaktyki stomatologicznej. Bez dodatkowej opłaty dzieci nie mają lakowanych wszystkich zębów. NFZ nie płaci dentystom za bezbolesne leczenie kanałowe zębów z nieuformowanym korzeniem. Refunduje zaledwie dwa zdjęcia rentgenowskie rocznie, podczas gdy niektóre procedury wymagają 4-5 zdjęć w roku - wylicza gazeta.

Samo objęcie refundacją jeszcze nie wystarczy - podkreśla "GPC". W Polsce brakuje przed wszystkim stomatologów dziecięcych. W całym kraju jest ich zaledwie 200 - wskazuje. W ocenie dziennika te problemy oraz wiele innych znikną po wejściu w życie znowelizowanego rozporządzenia ministra zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stomatologia dziecięca  

POLECAMY W SERWISACH