PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Minister zdrowia rozmawiał z rezydentami

PAP/Rynek Zdrowia
02-02-2018, 07:59
Minister zdrowia rozmawiał z rezydentami Minister zdrowia Łukasz Szumowski (fot. TVP Info/PTWP)
Przed spotkaniem minister mówił o potrzebie zaufania po obu stronach, rezydenci podkreślali, że mają nadzieję na kompromis.

- Jestem przekonany, że to zaufanie po obu stronach jest, że te rozmowy będą bardzo konkretne. Mamy przygotowane propozycje w każdym obszarze. Jestem dobrej myśli, bo w końcu po obu stronach stołu siedzą ludzie, którym zależy na tym, żeby ten system działał dobrze, żeby pacjent czuł się bezpiecznie. Po obu stronach jest dobra wola, ale są to tematy trudne i bardzo poważne - powiedział przed spotkaniem minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jak dodał, poruszane na spotkaniu tematy mają skutki finansowe sięgające miliardów złotych, w związku z tym - jak podkreślił - trzeba ważyć każde słowo, bo nie chciałbym składać obietnic bez pokrycia.

Przedstawiciele Porozumienia Rezydentów OZZL powiedzieli z kolei, że zawsze na spotkania z ministrem zdrowia przychodzą z nadzieją.

- Przedłożyliśmy konkretne propozycje, omówiliśmy wszystkie obszary, począwszy od nakładów na służbę zdrowia poprzez warunki pracy i płacy lekarzy rezydentów oraz lekarzy specjalistów. Omówiliśmy zachęty dla lekarzy do pozostawania w Polsce, omówiliśmy odbiurokratyzowanie systemu oraz skrócenie kolejek i cyfryzację służby zdrowia - mówił po spotkaniu minister zdrowia.

Przyznał, że rozmowy były trudne. Zbliżamy się w swoich stanowiskach, jednak nadal mamy protokoły rozbieżności w wielu punktach - powiedział Szumowski.

Poinformował, że następne spotkanie zaplanowano na 8 lutego.  - Czeka nas teraz ciężka praca musimy dla dobra pacjentów wypracować już te konkretne propozycje, postarać się te protokoły rozbieżności doprecyzować i znaleźć rozwiązanie tak żebyśmy się porozumieć - podkreślił minister. 

Przedstawiciel rezydentów Jarosław Biliński pytany o to, co udało się osiągnąć w trakcie spotkania, odpowiedział: - Udało się porozumieć w kwestii odbiurokratyzowania medycyny i skrócenia kolejek, pewnych form legislacyjnych, które miałyby poprawić przede wszystkim byt polskiego pacjenta w systemie ochrony zdrowia.

Zaznaczył, że rezydenci nie schodzą z postulatu 6 proc. PKB na służbę zdrowia w ciągu 5 lat, ale - jak dodał - przeszliśmy do negocjacji pakietowych. To znaczy, że negocjujemy wszystkie punkty wspólnie, każdy zależy od każdego. I to po prostu będą wymienne rzeczy - mówił Biliński.

- Za nami kolejne godziny pracy i analiz nad możliwymi rozwiązaniami w ochronie zdrowia. Zgodziliśmy się co do kierunku spodziewanych zmian, pracowaliśmy nad szybkością i warunkami dojścia do 6 proc. PKB na zdrowie. Analizowaliśmy propozycje mające na celu zatrzymanie personelu medycznego i zachęt do pracy w Polsce, mówił Biliński.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
rezydentury   wynagrodzenia   Ministerstwo Zdrowia  

POLECAMY W SERWISACH