• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Minister zdrowia podczas FDI: media nauczą Polaków dbania o zęby

en/PAP
09-09-2016, 14:31
Minister zdrowia podczas FDI: media nauczą Polaków dbania o zęby TV będzie uczyć prozdrowotnych zachowań (fot. pixabay)
Konstanty Radziwiłł poinformował na kongresie FDI w Poznaniu, że niedawno podpisał  list intencyjny z Telewizją Polską. Powstaną specjalne programy dotyczące zdrowia, a ponadto treści o tematyce prozdrowotnej będą lokowane np. w serialach.

Szef resortu zdrowia gościł w Poznaniu na otwarciu Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI 2016. 

- Z zębami Polaków, także dzieci, nie jest dobrze. To problem narastający przez lata, rozwiązanie go to ogromne i czasochłonne zadanie. Wszyscy eksperci doradzają, by zaczynać od zdrowia dzieci, od promocji odpowiednich zachowań. Chodzi o najprostsze rzeczy, takie jak nauka codziennego czyszczenia zębów, odpowiednie odżywianie się, unikanie słodyczy. Niezbędna jest edukacja zarówno dzieci, jak i dorosłych i my podejmujemy w tym zakresie wiele działań. Planujemy przede wszystkim promocję poprzez media publiczne - powiedział PAP minister.

Jak dodał, w ostatnich tygodniach podpisany został w tej sprawie list intencyjny z Telewizją Polską. W planach jest nie tylko realizacja osobnych programów dotyczących zdrowia, ale także lokowanie treści o tematyce prozdrowotnej np. w serialach.

- Seriale są wykorzystywane przez różne firmy, które chcą sprzedać swoje produkty. Wiadomo, że wiele osób podejmuje życiowe decyzje pod wpływem takich treści. Wystarczy spojrzeć na fale serialowych imion nadawanych dzieciom - powiedział Radziwiłł.

Jak zaznaczył, doświadczenia innych państw pokazują, że dzięki mediom można przekonać ludzi do zmiany codziennych przyzwyczajeń, zachowań i zdrowszego trybu życia.

Pytany o koszty promocji zdrowia w mediach przypomniał, że media publiczne mają swoją misję. - W ramach tej misji istnieje obowiązek przekazywania pewnych treści dotyczących zdrowia. Porozumienie, które zawarłem z prezesem TVP, mówi o tym, że będziemy podpowiadać pewne treści, bo nie chodzi oczywiście o to, by redaktorzy sami coś wymyślali. Informacje muszą być wiarygodne od strony naukowej, chodzi o to, by nie promować głupstw czy mitów i przesądów - zaznaczył.

Konstanty Radziwiłł powiedział, że prozdrowotne przekazy w mediach pojawią się "w najbliższym czasie". "Ale też proszę nie oczekiwać, że będziemy to jakoś osobno ogłaszać. To się po prostu stanie - stwierdził.

Minister zdrowia poinformował, że resort pracuje nad rozwiązaniami, które mają spowodować, że dzieci z opiekunami częściej będą odwiedzać gabinety dentystyczne, zaś stomatolodzy chętniej poświęcą się opiece nad dziećmi. - Jest kilka pomysłów, jednym z nich jest pomysł ustanowienia dentysty pierwszego kontaktu, który byłby kimś w rodzaju lekarza rodzinnego - to jednak wciąż tylko jeden z projektów - powiedział.

Jak dodał, już wprowadzone zasady promują funkcjonowanie gabinetów stomatologicznych w szkołach. - Pod rządami nowego rozporządzenia w sprawie kryteriów oceny ofert, więcej punktów w konkursie o kontrakt stomatologiczny będą otrzymywać gabinety usytuowane w szkole. Na pewno nie we wszystkich szkołach da się to zrobić i dlatego pracujemy obecnie nad tym by zapewnić opiekę dentystyczną dzieciom także poza szkołą. W gruncie rzeczy najważniejsze jest, by opieka dentystyczna w ogóle dotarła do dzieci, nie jest pierwszorzędne, gdzie to się odbywa - w szkole, czy poza nią - ocenił minister. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH