PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł odebrał dentobusy

PAP/Rynek Zdrowia
21-12-2017, 17:34
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł odebrał dentobusy Dentobusy zakupione przez Ministerstwo Zdrowia (fot. Ministerstwo Zdrowia)
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko oficjalnie odebrali 16 dentobusów, po jednym dla każdego województwa,  w radomskiej firmie Zeszuta.

Dentobusy to całkowicie wyposażone gabinety zabiegowe z aparatami RTG i narzędziami do leczenia stomatologicznego, bezpieczne i komfortowe zarówno dla pacjentów, jak i personelu.

Jak mówił podczas spotkania prasowego w Radomiu Konstanty Radziwiłł tych 16 mobilnych gabinetów jest początkiem walki z próchnicą u dzieci, która nie ominie najmniejszych miejscowości i najmniejszych szkół, w których nie ma miejsca i możliwości na gabinet szkolny.

Dentobusy będą przekazane  wojewodom, którzy udostępnią je nieodpłatnie świadczeniodawcom specjalnie wybranym do udzielania w nich  świadczeń stomatologicznych.

Koszty tej opieki stomatologicznej  będą pokrywane od 2018 r. ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Resort zdrowia pracuje nad sposobem organizacji i finansowania tych świadczeń.

Jak obiecuje minister zdrowia zakup dentobusów to jedno z działań, których celem jest  poprawa stanu zdrowia dzieci. - Wprowadziliśmy znacznie korzystniejsze zasady zamawiania świadczeń stomatologii dziecięcej w ramach NFZ; te świadczenia wykonywane u dzieci są wyżej płatne - powiedział Radziwiłł. Ministerstwo zdrowia wprowadziło też preferencje dla gabinetów prowadzonych w szkołach, które - jak zaznaczył szef resortu - mają teraz większe szanse na zdobycie kontraktu.

W tym roku udało się już wyposażyć ponad 10 tysięcy szkolnych gabinetów profilaktyki zdrowotnej za kilkadziesiąt milionów złotych. - Chcemy, żeby w przyszłym roku została przyjęta ustawa o medycynie szkolnej i żeby powstały nowe gabinety stomatologiczne w szkołach- deklarował Konstanty Radziwiłł.

Polska musi się zmierzyć z epidemią próchnicy; minister przypomniał dane środowiska stomatologów, z powodu próchnicy cierpi ponad 90 proc. dzieci w wieku szkolnym. - To nie tylko problem zębów, zdrowia jamy ustnej, ale w przyszłości różne inne problemy zdrowotne, które ciągną się jako odległe konsekwencje próchnicy - dodał minister.

Badania wykazały, że zły stan zdrowia jamy ustnej wpływa na stan zdrowia całego organizmu, zwiększając ryzyko rozwoju m.in. chorób układu krążenia czy cukrzycy.

Dlatego trzeba, po pierwsze, odbudować myślenie o profilaktyce próchnicy, która jest stosunkowo prosta. To nie jest tylko kwestia czyszczenia zębów, ale także odpowiedniego odżywania.

Działające dentobusy mają być pierwszym sygnałem, że zdrowie jamy ustnej jest jednym z priorytetów, które musimy realizować, także razem z jednostkami samorządu terytorialnego - powiedział szef resortu zdrowia.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko zaznaczyła, że ministerstwo zadbało o finansowanie działalności dentobusów. W tej chwili prowadzone są rozmowy z NFZ i niebawem będą rozpoczęte postępowania konkursowe, w ramach których wyłonieni zostaną świadczeniodawcy, którzy będą udzielali świadczenia w ramach tych gabinetów mobilnych - powiedziała wiceminister.

Na razie resort zdrowia nie planuje zamówienia kolejnych mobilnych gabinetów dentystycznych.  - Niech te 16 dentobusów wyjdzie w Polskę. Zobaczymy, jak to wszystko będzie działać w praktyce, zobaczymy, jakie będą potrzeby, i dalsze plany będziemy formułować w oparciu o te doświadczenia - powiedział Radziwiłł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   dentobusy   Konstanty Radziwiłł   dentobusy_na_start  

POLECAMY W SERWISACH