PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Minister zdrowia chce podnieść poprzeczkę w świadczeniach refundowanych!

24-09-2012, 18:06
W każdej usłudze, realizowanej w gabinecie udzielającym świadczeń w ramach kontraktu z NFZ, powinien uczestniczyć personel pomocniczy uważa minister zdrowia, przedstawiając projekt rozporządzenia o świadczeniach stomatologicznych. Od 1 stycznia 2015 roku personelem takim mogłyby być tylko wykwalifikowana asystentka lub hignienistka  stomatologiczna.

 

 

 

 

Jest bardzo prawdopodobne, że wprowadzenie takiego wymogu sprawi, iż wielu stomatologów będzie musiało zrezygnować z realizowania usług na podstawie umowy z NFZ. Dlaczego? Z prostej przyczyny. Otóż zawód asystentki lub higienistki stomatologicznej wykonuje w Polsce 10 tys. osób, chociaż rzeczywista ich liczba może być mniejsza, gdyż statystyka podaje osoby uprawnione do wykonywania zawodu.

Nie trudno wyliczyć, że na jedną osobę, pracującą jako personel pomocniczy, przypada niemal czterech lekarzy. To oczywiste, że część dentystów, głównie z małych ośrodków, będzie musiała zrezygnować z realizowania usług finansowanych ze środków publicznych i to nie dlatego, że nie stać ich będzie na zatrudnienie przedstawicieli deficytowego zawodu. Po prostu nie będą mieli kogo zatrudnić.

Minister zdrowia nie daje szansy na wyszkolenie nowych kadr (nawet gdyby znaleźli się chętni). Kurs podstawowy, przygotowujący do wykonywania zawodu asystentki lub hignienistki stomatologicznej, musi trwać co najmniej 650 godzin, tymczasem do ewentualnego wprowadzenia restrykcji pozostałoby ok. dwóch lat. To za mało żeby sprostać nowym wymogom, tym bardziej, że szybkiej ścieżki potwierdzania umiejętności nie przewidziano nawet dla doświadczonego personelu pracującego obecnie bez formalnych kwalifikacji.

proj_rozporz_stomat

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH