PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Mętlik wokół profilaktyki zranień, a obowiązki sprawozdawcze tuż, tuż

miro
27-02-2014, 07:52
Mętlik wokół profilaktyki zranień, a obowiązki sprawozdawcze tuż, tuż Mętlik wokół profilaktyki zranień, a obowiązki sprawozdawcze tuż, tuż. (foto: freedigitalphotos)
Do 28 lutego 2014 r. trzeba sporządzić dokumentację działań dotyczących profilaktyki zranień. Co prawda wskazówek jak to zrobić jest wiele, ale w zasadzie żadna z nich nie daje dentystom odpowiedzi jak to zrobić krok po kroku.

Sytuację naświetlają przewodniczący Komisji Stomatologicznych ORL: w Poznaniu - lek. dent. Andrzej Cisło i w Krakowie - lek. dent. Robert Stępień. W ich opinii, publikacje, mające dopomóc dentystom w realizowaniu obowiązków w zakresie profilaktyki zranień, nie pełnią funkcji, którą pełnić powinny.

Przedstawiciele samorządu lekarzy dentystów krytykują to co na rynku udaje profesjonalne kompendia wiedzy. W ich opinii, przepisanie treści ustaw i rozporządzeń to za mało, żeby w ten sposób pomóc zdezorientowanym dentystom.

Andrzej Cisło i Robert Stępień przyznali, że udostępniana bezpłatnie przez Towarzystwo Lekarzy Epidemiologów publikacja w formacie PDF (informujemy o niej tutaj), zawiera załącznik z przykładowym wzorcem raportu- jednak jest on mało użyteczny, bo nie został dostosowany do lokalnych warunków .

Autorzy krótkiej analizy wskazują na fakt, że dostępne publikacje omijają bardzo przydatną klasyfikację stopnia narażenia na zranienie przygotowaną przez Państwową Inspekcję Pracy.

Zestawienie to zawiera tabelę, której wiersze określają (dla danego narażenia) - stopień ciężkości następstw zdarzenia, a kolumny - prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia.
Dzięki tabeli w szybki sposób można określić stopień narażenia na zranienie: mały, średni, duży.
Klasyfikacja ta - pomimo szeregu ograniczeń, także natury technicznej - jest rekomendowana przez autorów mini raportu, gdyż określenie stopnia narażenia jest konieczne do sporządzenia oceny ryzyka.

Andrzej Cisło i Robert Stępień uważają, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby po wygenerowaniu dokumentów według zaproponowanego schematu inspekcja sanitarna lub pracy uznały, iż obowiązek dokumentacyjny nie został wykonany, a kara powinna być nałożona.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH