PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Medyk z „jedynką” to medyk z prawami nabytymi

ms
24-04-2014, 08:06
Medyk z „jedynką” to medyk z prawami nabytymi Medyk z „jedynką” to medyk z prawami nabytymi (foto: Fotolia)
Zarząd Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy ma swoją opinię w kwestii praw nabytych do wykonywania praktyki medycznej w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.
ZK OZZL nie chce zgodzić się na podejmowane od pewnego czasu działania NFZ zmierzające do ograniczenia roli i kompetencji lekarzy nie posiadających tzw. drugiego stopnia specjalizacji (wg starego systemu zdobywania specjalizacji) lub tytułu specjalisty (wg nowego systemu).

Związkowcy twierdzą, że lekarze pracujący od wielu lat:
- w szpitalach,
- placówkach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,
- podstawowej opieki zdrowotnej,
- w ramach praktyki lekarskiej (indywidualnej, indywidualnej specjalistycznej, grupowej, grupowej specjalistycznej)

posiadają prawa nabyte do udzielania odpowiednich świadczeń zdrowotnych jako lekarze i lekarze dentyści w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Prawa te przysługują:
- medykom posiadającym pierwszy stopień specjalizacji w danej dziedzinie medycyny, jeżeli przepracowali co najmniej 5 lat na odpowiednich oddziałach szpitalnych lub w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej lub Podstawowej Opiece Zdrowotnej, albo w ramach praktyki lekarskiej (indywidualnej, indywidualnej specjalistycznej lub grupowej, grupowej specjalistycznej)
- medykom jeżeli przepracowali 10 lat na odpowiednich oddziałach szpitalnych lub w Podstawowej Opiece Zdrowotnej (POZ), w ramach tych kompetencji.

Krzysztof Bukiel, przewodniczący zarządu ZK OZZL zwróci się do Ministerstwa Zdrowia z wnioskiem o jednoznaczne i trwałe uregulowanie powyższej sprawy, co umożliwi - z jednej strony - respektowanie praw nabytych medyków, z drugiej zaś zwiększy dostępność leczenia w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

ZK OZZL chciałby, aby Naczelna Rada Lekarska poparła jej stanowisko w tej sprawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
OZZL   specjaliści   NRL   Krzysztof Bukiel  

POLECAMY W SERWISACH