PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Medyczny Nobel 2012 za komórki macierzyste

08-10-2012, 12:38
Nagrodę Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny w tym roku otrzymali: Japończyk Shinya Yamanaka oraz Anglik John B. Gurdon

. Uhonorowano ich za badania nad komórkami macierzystym. 

Medycznego Nobla przyznano  za odkrycie, iż dorosłe komórki mogą być przeprogramowane tak, by stać się pluripotentnymi, czyli zdolnymi do różnicowania się w inny typ komórek. To szczególny typ, który ma niemal nieograniczony potencjał zamieniania się w inne komórki oraz potrafi dzielić się prawie bez ograniczeń.

Warto dodać, że bardzo rzadko zdarza się, aby nagrodę przyznawano tak szybko - od odkrycia minęło zaledwie sześć lat.

 

Sir John B. Gurdon urodził się w 1933 r. w Dippenhall w Wielkiej Brytanii. Tytuł doktora uzyskał na Uniwersytecie w Oksfordzie, a w 1972 r. rozpoczął pracę na Uniwersytecie w Cambridge, gdzie pracuje do dziś w Instytucie Gurdona. Uważa się go za pioniera klonowania. W 1962 r. sklonował żabę Xenopus laevis: zastąpił jądro komórki jajowej płaza jądrem pobranym z komórki nabłonka jelitowego kijanki.źródło: wikipedia.org (2)
Shinya Yamanaka urodził się w 1962 r. W 1993 r. uzyskał doktorat na uniwersytecie w Osace. Jest profesorem na Uniwersytecie w Kyoto i współpracuje z Gladstone Institute w San Francisco. W 2006 r. na łamach "Nature" ukazała się jego praca na temat przekształcenia dorosłych komórek skóry myszy w pluripotentne komórki macierzyste (w skrócie - iPS). Był to ważny etap w badaniach nad pozyskiwaniem komórek macierzystych nie z zarodków, ale z dojrzałych komórek ciała.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   Nobel   Sir John B. Gurdon   Shinya Yamanaka   Wydarzenia  

POLECAMY W SERWISACH