PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Mazowieckie: 51 przedszkoli będzie realizować program „Dzieciństwo bez próchnicy”

jsz
15-04-2014, 08:05
Mazowieckie: 51 przedszkoli będzie realizować program „Dzieciństwo bez próchnicy” Mazowieckie: 51 przedszkoli będzie realizować program „Dzieciństwo bez próchnicy” (źródło: sxc.hu)
1240 przedszkoli z całej Polski zgłosiło się do programu „Dzieciństwo bez próchnicy” współfinansowanego z Funduszy Szwajcarskich (Swiss Contribution). Komisja Rekrutacyjna wytypowała do realizacji projektu 51 placówek przedszkolnych funkcjonujących na terenie województwa mazowieckiego.

W konkursie startowały punkty przedszkolne (publiczne i niepubliczne) oraz przedszkola (publiczne i niepubliczne) z powiatów mazowieckich. Komisja oceniająca zgłoszenia określała liczbę punktów referencyjnych zgłaszających się placówek oraz przyznawała dodatkowe za: udział w projektach oraz lokalizację na terenach do 5 tys. mieszkańców.

Najwięcej punktów referencyjnych - 82, uzyskało Przedszkole Publiczne im. Króla Maciusia Pierwszego z oddziałami integracyjnymi w Grodzisku Mazowieckim.

Zgłoszenia placówek przedszkolnych oceniała komisja w składzie:

Dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk - przewodnicząca Komisji
Kamila Wolosz - specjalista ds. rekrutacji, monitoringu i ewaluacji
Bogusława Mazurkiewicz - koordynator działań partnera
Lek. dent. Angelika Kalińska - edukator

Przypomnijmy, że głównym celem Projektu jest obniżenie częstotliwości występowania próchnicy zębów u dzieci do 5 lat. Część wytypowanych placówek (14) realizować będzie cele bezpośrednie, czyli: poprawę zdrowia jamy ustnej dzieci w wieku 3-5 lat oraz wzrost świadomości i utrwalenie prawidłowych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej w grupach docelowych.

W tym celu oprócz działań promocyjnych (m.in. strona internetowa z forum, plakaty, konferencje) przeprowadzane będą szkolenia dla nauczycieli, dzieci otrzymają szczoteczki i pasty do zębów i zapoznają się z filmem edukacyjnym.

37 placówek z woj. mazowieckiego będzie realizować natomiast cele pośrednie działania edukacyjne i profilaktyczne. Należą do nich: wsparcie rodziców/opiekunów dzieci za pośrednictwem materiałów edukacyjnych i promocyjnych, rozpowszechnienie ulotek, maskotek, pakietów edukacyjnych, objęcie dzieci działaniami przez przeszkolonych nauczycieli i wyposażenie w szczoteczki i pasty, realizowane na rzecz grup docelowych związanych z dziećmi w wieku 3-5 lat oraz szkolenia dla pielęgniarek, położnych i lekarzy pediatrów realizowane dla grup docelowych związanych z dziećmi w wieku do 2  lat.

Wkrótce powinniśmy poznać nazwy placówek z pozostałych województw. Prace zakończyły już Komisje Rekrutacyjne kwalifikujące przedszkola z województw: pomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH