PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Masz kontrakt z NFZ? Zważaj na osoby szczególnie uprawnione

25-10-2012, 04:39
RPP wnioskuje
RPP wnioskuje
Krystyna Barbara Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta wzięła w obronę inwalidów wojennych i wojskowych, ofiary represji wojennych i okresu powojennego, bo ci się poskarżyli, że nie mają ułatwionego dostępu do usług medycznych finansowanych przez NFZ.

RPP przypomniała świadczeniodawcom, do których zaliczają się także lekarze dentyści, że kombatanci mają prawo do pierwszeństwa w dostępie do świadczeń medycznych.

Mówi o tym art. 47 c ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tj. Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.). Zobowiązuje on wszystkie podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej (na podstawie zawartej umowy z OW NFZ) do respektowania szczególnych uprawnień kombatantów.

Nie koniec na tym. RPP przypomina, że świadczeniodawcy powinni umieścić wewnątrz budynków, w których udzielane są świadczenia zdrowotne, informacje dotyczące praw pacjenta, a więc także pacjentów uprawnionych do szczególnego traktowania.

Na koniec Krystyna Barbara Kozłowska przypomniała, że nierespektowanie uprawnień, wynikających z przepisu art. 47 c, jest naruszeniem prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych, określonych w art. 6 i 8 ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 159).

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH