PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Marek Michalak (Rzecznik Praw Dziecka): lakowanie szóstek bezpłatne co najmniej do 8 roku życia

brpd.pl/szaft
26-08-2014, 13:52
Marek Michalak (Rzecznik Praw Dziecka): lakowanie szóstek bezpłatne co najmniej do 8 roku życia Marek Michalak apeluje do Bartosza Arłukowicza o bezpłatne lakowanie dla dzieci (fot. PTWP)
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak chce, aby z środków publicznych zagwarantowano dzieciom zabezpieczanie bruzd pierwszych zębów trzonowych stałych, co najmniej do ukończenia 8. roku życia.

Marek Michalak wystąpił z tym pomysłem do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Rzecznik Praw Dziecka zauważa, że przy tzw. siekaczowym sposobie wyrzynania się zębów stałych u dzieci, zęby trzonowe (szóstki) wyrzynają się po siekaczach przyśrodkowych (jedynkach), co może nastąpić już po ukończeniu przez dziecko 7 roku życia. Taka sytuacja dotyczy ok. 10 proc. dzieci, które automatycznie nie są objęte wspomnianym świadczeniem gwarantowanym.

Rozporządzenie* ministra zdrowia normujące zasyganlizowany gwarantuje jednorazowe takie świadczenie, ale tylko do ukończenia przez dziecko 7 roku życia.

- Mając na względzie bardzo zły stan uzębienia (próchnica) wśród populacji wieku rozwojowego, uważam za konieczne podjęcie działań mających na celu rozwiązanie tego problemu i umożliwienie ze środków publicznych uszczelniania bruzd na powierzchniach żujących pierwszych zębów trzonowych stałych u dzieci do ukończenia co najmniej 8 roku życia - napisał Marek Michalak w piśmie do szefa resortu zdrowia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH