• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Mapa potrzeb zdrowotnych w zakresie "chorób jamy ustnej i stomatologii"

ms
02-01-2018, 08:26
Mapa potrzeb zdrowotnych w zakresie Mapa potrzeb zdrowotnych w stomatologii
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło rozbudowane opracowanie (2,5 tys. stron) dotyczące mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie "chorób jamy ustnej i stomatologii".

Materiał analityczny ma stanowić podstawę działań resortu zmierzających do zapewnienia optymalnej opieki medycznej. Analiza zbiorcza w głównej mierze skoncentrowana jest na leczeniu w warunkach szpitalnych.

Świadczenia wykonywane w warunkach szpitalnych to przeważnie zabiegi chirurgiczne lub zabiegi dla osób wymagających znieczulenia (np. dzieci, osoby niepełnosprawne, osoby wymagające specjalnej ostrożności).

W Polsce przeprowadzono 10,7 tys. hospitalizacji, z czego 87 proc. było hospitalizacjami zabiegowymi (dane z 2014 r.).

Liczba hospitalizacji na 100 tys. ludności wahała się od 11,05 - w województwie małopolskim do 69,75 - w województwie warmińsko-mazurskim.

54 proc. wszystkich zabiegów realizowano na oddziale chirurgii szczękowo-twarzowej, natomiast 27 proc. na oddziale otolaryngologicznym. W przypadku 86 proc. hospitalizacji przyjęcia realizowano w trybie planowym.

Eksperci wskazali, że w kolejnym kroku należałoby poszerzyć analizę, sprawdzając jaki odsetek pacjentów w okresie do 7 dni przed przyjęciem do szpitala był w odpowiedniej poradni AOS, co będzie dodatkową miarą, na ile przyjęcia pacjentów rzeczywiście były nagłe, a na ile planowe. Wskazana jest również analiza pokazująca, jaki odsetek pacjentów pojawiał się w poradniach AOS w okresie 7, 14 i 28 dni od hospitalizacji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   stomatologia  

POLECAMY W SERWISACH