• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Małopolska: NFZ nie daje kontraktów dożywotnio

NFZ/ms
24-06-2014, 08:04
Małopolska: NFZ nie daje kontraktów dożywotnio Małopolska: NFZ nie daje kontraktów dożywotnio (foto: Wikipedia)
W Małopolsce prawie 10 proc. gabinetów stomatologicznych, które otrzymały kontrakt to nowe placówki - informuje MOW NFZ i dodaje - kontrakt nie jest przyznawany dożywotnio, a każda placówka co kilka lat musi zmierzyć się na nowo z konkurencją.

MOW NFZ zapewnia, że świadczenia z zakresu opieki ogólnostomatologicznej dla dzieci i młodzieży oraz ortodoncji zakontraktował na wystarczającym poziomie. W powiecie oświęcimskim na przykład w konkursie wybrano 17 placówek realizujących opiekę stomatologiczną dla dzieci. Zarówno liczba zakontraktowanych świadczeń, jak i nakłady na ten cel wzrosły. W porównaniu z I półroczem 2014 r. Fundusz zwiększył finansowanie stomatologii dziecięcej w powiecie oświęcimskim z 438 tys. do 462 tys. zł.

W Nowym Sączu z kolei do dyspozycji pacjentów będą 23 gabinety. Nakłady na świadczenia ogólnostomatologiczne dla mieszkańców Nowego Sącza wzrosły z 3,4 mln zł do 3,53 mln zł, udało się zakupić ponad 2 proc. więcej świadczeń niż dotychczas.
5 gabinetów zabezpieczy świadczenia chirurgii stomatologicznej, 1 gabinet zapewni dostęp do protetyki. Dostępność do świadczeń zwiększy się także w przypadku leczenia dzieci (22 gabinety oraz 4 z opieką ortodontyczną).

MOW NFZ przyznaje, że jeśli wszystkie placówki ubiegające się o kontrakt prezentują ten sam poziom - większe szanse (i dodatkowe punkty) ma gabinet, który miał już umowę z NFZ i realizował ją prawidłowo.

MOW NFZ uważa, że o ile jednak placówka umowy w tegorocznym konkursie nie otrzymała - oznacza to, że w porównaniu z innymi oferentami uzyskała niższą liczbę punktów.

MOW NFZ twierdzi, że mechanizmy rynkowe działają na korzyść pacjentów - konkurs wygrywają placówki oferujące odpowiednio wysoką jakość i dostępność. Procedura stosowana podczas konkursu nie dopuszcza elementu uznaniowości, subiektywizmu lub stosowania kryteriów oceny innych niż wynikające z prawa.

MOW wylicza, że zawarcie umowy poprzedza konkurs ofert, w którym może wziąć udział każda placówka spełniająca określone wymogi. Oferty oceniane są pod kątem:
- jakości: personel, sprzęt i aparatura, wyniki kontroli prowadzonych przez NFZ, systemy zarządzania certyfikaty); - dostępności: harmonogram pracy lekarzy i organizacja przyjęć pacjentów;
- ceny;
- ciągłości świadczeń.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH