PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Maciej Hamankiewicz: zasada liberté, égalité, fraternité działa także w kwestii regulaminu wyborów

ms
14-05-2016, 21:18
Maciej Hamankiewicz: zasada liberté, égalité, fraternité działa także w kwestii regulaminu wyborów Maciej Hamankiewicz, prezes NRL podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Lekarzy (foto: infoDENT24.pl)
XIII Krajowy Nadzwyczajny Zjazd Lekarzy przytłaczającą większością głosów odrzucił propozycję zmian zwiększających wpływ lekarzy dentystów na to kto będzie ich reprezentował w organach wybieranych przez delegatów podczas zjazdu lekarzy.

infoDENT24.pl zapytał Macieja Hamankiewicza, prezesa NRL jak ocenia tę decyzję.

Maciej Hamankiewicz: Rozmawialiśmy o regulaminie wyborów. Co do tego nie ma wątpliwości, że zasady, określające ten regulamin, zostały zaakceptowane przez delegatów na Nadzwyczajny XIII Krajowy Zjazd Lekarzy, zgodnie z zasadą liberté, égalité, fraternité.

Jakiekolwiek udowadnianie, że oto jeden członek danej społeczności powinien mieć prawo do pół głosu, a drugi tej samej społeczności - do dwóch głosów i to oznacza modelowy przykład zachowania zasady: wolność, równość i braterstwo – jest niezwykle karkołomnym zadaniem.

Delegaci na XIII Zjazd w przytłaczającej większości zadecydowali, że wszyscy jesteśmy równi wobec prawa.

Niektórzy delegaci próbowali argumentować, iż zmiana parytetu w głosowaniach na korzyść lekarzy dentystów jest konieczna, gdyż lekarze nie rozumieją specyficznych potrzeb mniejszościowego środowiska stomatologów. Osoby te zapewne dobrze wiedzą, iż żelazna praktyka jest taka: w bardzo szczegółowych zagadnieniach, dotyczących różnych zawodów, różnych specjalności - rozmawiamy i zasięgamy opinii tych, którzy są specjalistami w omawianych kwestiach. Neurolog działający w samorządzie nie uzurpuje sobie prawa do decydowania w zagadnieniach dotyczących na przykład kardiologii inwazyjnej, i odwrotnie. Podobnie ze stomatologią i  innymi dziedzinami. Ponadto - co najbardziej znaczące - na sali obrad publicznie padało wiele głosów z ust samych lekarzy dentystów przedstawiających przeciwne opinie. Przecież mamy 88 delegatów - lekarzy dentystów, a pod wnioskiem z poprawką podpisały się tylko 34 osoby.

Na podstawie tego co się wydarzyło w piątek 13 i w sobotę 14 maja czuję się w obowiązku sformułować dobrą radę: łamanie zasad wcale nie pomaga w osiąganiu efektów. Z takim łamaniem zasad regulaminu działania izby lekarskiej, zapewne mieliśmy do czynienia podczas posiedzenia Komisji Stomatologicznej NRL. Mówię zapewne, gdyż nie byłem uczestnikiem tego spotkania, natomiast wpłynęły do mnie skargi, że nie dopuszczono do głosu tych członków Komisji Stomatologicznej, którzy mieli zdanie przeciwne wobec zwolenników zmian w regulaminie głosowania delegatów na zjazd lekarzy. Zasada demokratycznej dyskusji nie została zatem zachowana.

Decyzja delegatów na XIII Zjazd Lekarzy pokazuje, że prawda zwycięża a zmaganie się z nią, niezależnie od celu, nie przynosi zamierzonych efektów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH