• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Maciej Hamankiewicz potwierdza: NIL wspiera Kongres FDI w Poznaniu, ale go nie organizuje

ŁS
24-10-2014, 09:21
Maciej Hamankiewicz potwierdza: NIL wspiera Kongres FDI w Poznaniu, ale go nie organizuje Maciej Hamankiewicz liczy, że wspólne uczestnictwo w Komitecie Narodowym pozwolą samorządowi lekarskiemu dokonywać z PTS uzgodnień w zakresie ustalania programu naukowego (fot. infoDENT24.pl)
- W strukturach FDI Naczelna Izba Lekarska od lat współtworzy wraz z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym tzw. Polski Komitet Narodowy, stanowiący wspólną reprezentację polskich stomatologów w FDI. Osoby pracujące na rzecz Kongresu posiadają odmienne funkcje w strukturach różnych organizacji i dzięki temu udaje się zrobić wiele na rzecz przedsięwzięcia o charakterze światowym – Maciej Hamankiewicz, prezes NRL wyjaśnia w rozmowie z infoDENT24.pl wątpliwości wokół organizacji Światowego Kongresu FDI, który w 2016 r. odbędzie się w Poznaniu.

Łukasz Sowa, infoDENT24.pl: Czy Naczelna Izba Lekarska była kiedykolwiek członkiem komitetu starającego się o organizację kongresu FDI w Polsce, czy tylko wspierała działania Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego w tym zakresie?

Maciej Hamankiewicz, prezes NRL: W działania przygotowawcze związane z Kongresem w Polsce jest zaangażowanych wiele osób i wiele podmiotów. Inicjatorem jest prof. Honorata Shaw, wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. To ona pierwsza zgłosiła ten pomysł gdy 8 marca 2013 ukazała się informacja FDI o możliwości aplikowania o przyznanie goszczenia Światowego Kongresu FDI (AWDC). Dalej w realizację idei włączyły się kolejne osoby, w tym Anna Lella, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej VI kadencji i sekretarz generalny/prezes elekt ERO-FDI.

To sukces całego środowiska stomatologicznego i ogromna promocja Polski w świecie. To też wielka szansa dla polskiej stomatologii. Jako internista mogę powiedzieć, że z zazdrością patrzę jak lekarze dentyści wspólnym wysiłkiem doprowadzili do przyznania Polsce organizacji Światowego Kongresu. Miło patrzeć na tak harmonijną współpracę osób zaangażowanych w ten projekt, które zapewne znajdą się w komitecie organizacyjnym. 

Co do zasady, poszczególne państwa są w FDI reprezentowane przez jedną krajową organizację lekarzy dentystów. W sytuacji gdy w danym państwie istnieje więcej niż jedna reprezentatywna, ogólnokrajowa organizacja lekarsko-dentystyczna, Konstytucja FDI przewiduje, że aby te organizacje mogły być regularnymi członkami FDI - powinny zawrzeć porozumienie co do utworzenia tzw. Komitetu Narodowego FDI.

W FDI Naczelna Izba Lekarska od lat współtworzy wraz z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym tzw. Polski Komitet Narodowy, stanowiący wspólną reprezentację polskich stomatologów w strukturach FDI. Osoby pracujące na rzecz kongresu posiadają odmienne funkcje w strukturach różnych organizacji i dzięki temu udaje się zrobić wiele na rzecz przedsięwzięcia o charakterze światowym.

Dla pokazania mechanizmu tworzenia przytoczę słowa pomysłodawczyni Honoraty Shaw: „Dr Lella z racji swego wysokiego stanowiska w strukturach europejskiej sekcji FDI i zdobytego tam doświadczenia jest dla nas zawsze nieocenionym źródłem istotnych informacji i przewodnikiem w zawiłych drogach dyplomacji tego gremium. Jeszcze raz dziękujemy za tak ważne dla nas wsparcie w decydującym momencie negocjacji z władzami FDI".

POLECAMY W SERWISACH