PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Lubuskie: dentysta w szkole to rzadkość

en
28-09-2017, 10:36
Lubuskie: dentysta w szkole to rzadkość Kto da pieniądze na szkolne gabinety stomatologicznego, gdy nie ma funduszy na remonty sal dydaktycznych? (fot. pixabay)
Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego protestuje przeciwko obciążaniu samorządów częścią kosztów reformy wdrażanej przez rząd. Brakuje pieniędzy na remonty w szkołach, umeblowanie i pomoce dydaktyczne, o wyposażeniu gabinetów stomatologicznych trudno więc nawet myśleć.

Samorządy woj. lubuskiego domagają się pilnego wskazania konkretnych środków finansowych na adekwatne przygotowanie szkół podstawowych do prowadzenia zajęć. Jak w tej sytuacji wygląda opieka stomatologiczna i medyczna w szkołach sprawdziła Gazeta Lubuska.  Okazuje się, że choć obecność pielęgniarki jest raczej standardem, to dentystę w szkole znaleźć trudno.

W podstawówkach w Świebodzinie na razie są tylko pielęgniarki, ale w szkole SP nr 1 bez problemu znalazłoby się również miejsce na gabinet stomatologiczny, jak powiedział gazecie dyrektor placówki  Sylwester Wierzbicki.  Podobnie w szkole podstawowej w Międzylesiu pielęgniarka jest dostępna raz w tygodniu i przeprowadza standardowe kontrole zdrowia uczniów.  W gminie Międzyrzecz w miejskich szkołach są pielęgniarki, natomiast małe, wiejskie szkoły współpracują z lokalnymi gabinetami lekarskimi.

W żarskich czy żagańskich szkołach trudno o stomatologa. Ale na przykład w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żarach w 2016 r., w ramach akcji profilaktycznej, dzieci zostały przebadane przez dentystę, który odwiedził szkołę.

Dobrem przykładem jest Zespół Szkół w Przyborowie. W 2017 r. ma tu powstać gabinet stomatologiczny, ale przeglądy stomatologiczne uczniów zaczęły się już we wrześniu.  Podobnie dzieje się w Zespole Szkół nr 13 w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie dentysta za darmo robi uczniom przeglądy i lakowanie, informuje Gazeta Lubuska.

Więcej: gazetalubuska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH