• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Lubuskie: dentobus we władaniu Dental-Med

PAP/ms
30-04-2018, 07:36
Lubuskie: dentobus we władaniu Dental-Med Dentobus w Lubuskiem (foto: pixabay)
Dentobus w woj. lubuskim będzie wykorzystywała firma Dental-Med z Bytomia Odrzańskiego. Umowa z NFZ ma obowiązywać od 1 maja do 30 czerwca 2022 r. Wartość kontraktu do końca tego roku to 189 tys. zł.

Justyna Niedzielska z Dental-Med zapewniła, że mobilny gabinet będzie przyjmował pacjentów sześć godzin dziennie, przez pięć dni w tygodniu, a harmonogram jego pracy będzie ustalany z NFZ i publikowany m.in. na stronie internetowej. Będą też akcje promocyjne w miejscach jego postoju oraz rozwijana współpraca ze szkołami.

- Ten samochód jest wyposażony we wszystko to, co znajduje się w normalnym gabinecie stomatologicznym - dodała Niedzielska.

Na początek dentobus przyjedzie 8 maja do szkoły w Bytomiu Odrzańskim, gdzie z jego usług ma skorzystać ok. 600 dzieci. Niedzielska oceniła, że pozostanie tam przynajmniej tydzień.

- Zostało zakupionych 16 dentobusów, które są kompletnymi gabinetami dentystycznymi, z pełnym wyposażeniem, z rentgenem, z tym wszystkim, co trzeba robić, aby opiekować się tymi pacjentami, którzy potrzebują specjalistycznej opieki. To jest bardzo istotne i bardzo ważne z punktu widzenia dotarcia do tych wszystkich miejsc, gdzie opieki bardzo brakuje - powiedział wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Wojewoda przypomniał, że 90 proc. polskich dzieci jest zagrożonych próchnicą i taka sytuacja jest także w woj. lubuskim.

- To jest naprawdę bardzo ważne, aby docierać do tych małych szkół, do małych miejscowości i tak będzie się działo poprzez mobilny gabinet dentystyczny - dodał Dajczak.

Dyr. Wydziału Zdrowia Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Bożena Chudak przekazała, że w woj. lubuskim umowy na świadczenia dentystyczne dla dzieci ma ok. 100 gabinetów, a to nie jest wystarczającą liczbą.

- Na pewno braki odczuwane są w bardzo małych miejscowościach, gdzie rodzicie z różnych powodów, nie mają na tyle czasu, czasami środków, aby udać się do stomatologa, więc dentysta tym razem dotrze do tych dzieci - powiedziała Chudak.

Dodała, że w dentobusie będzie odbywała się kompleksowa diagnostyka i leczenie, a także działalność profilaktyczna i edukacyjna, aby zwiększyć świadomość rodziców i samych dzieci, jak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, czy nawyki żywieniowe.

Badania epidemiologiczne w ostatnich latach wykazują, że ponad połowa polskich trzylatków ma próchnicę - średnio dwa zęby z ubytkami próchnicowymi. Odsetek ten narasta z czasem - w przypadku 18-latków próchnicę ma już 90 proc. - średnio siedem zębów z ubytkami próchnicowymi. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH