PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Lubelszczyzna: pomoc doraźna nie opłaca się

kan
19-07-2017, 12:03
Lubelszczyzna: pomoc doraźna nie opłaca się Mieszkańcy trzech powiatów woj. lubelskiego pozbawieni pomocy doraźnej (fot. pixabay)
Z Chełma, Zamościa i Tomaszowa Lubelskiego nikt nie przystąpił do konkursu na udzielanie stomatologicznej pomocy doraźnej.

Jak powiedziała w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim, Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ od 1 lipca takie świadczenia na terenie województwa realizuje pięciu świadczeniodawców, w Lublinie, Puławach, Janowie Lubelskim, Kraśniku i Łukowie. Do 30 czerwca było  ośmiu świadczeniodawców, dodatkowo z Chełma, Zamościa i Tomaszowa Lubelskiego. Mimo że trzy razy ogłaszano postępowania konkursowe i zwiększono o ponad 27 proc. wynagrodzenie za 12 godzinny dyżur (z 550 złotych na 700 złotych), świadczeniodawcy nie złożyli swojej oferty. Ponadto wycena jest taka sama dla wszystkich zawartych umów w zakresie stomatologicznej pomocy doraźnej i jest jedną z najwyższych w kraju.

Tyle że dentystom za takie pieniądze pracować się nie opłaci. Jest też problem z pozyskaniem pracowników, bo nikt nie chce pełnić dyżurów w święta i w nocy. A i sami pacjenci życia nie ułatwiają są bardzo roszczeniowi. Niektórzy nie rozumieją na czym polega pomoc doraźna i albo przychodzą z błahostkami, albo ze sprawami zbyt skomplikowanymi, które też nie kwalifikują się do takich świadczeń.

Na terenie Chełma, Zamościa i Tomaszowa Lubelskiego funkcjonują gabinety stomatologiczne, udzielające świadczeń ogólnostomatologicznych oraz ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży, które pracują w soboty i mogą być wsparciem dla mieszkańców z obszarów pozbawionych gabinetów stomatologicznej pomocy doraźnej, pisze Dziennik Wschodni.

Więcej: dziennikwschodni.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   kontraktowanie 2017  

POLECAMY W SERWISACH