PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Lewiatan: Dentysta w szkole tak, ale…

ws
24-11-2015, 12:22
Lewiatan: Dentysta w szkole tak, ale… Konfederacja Lewiatan także o stomatologii (foto: pixabay)
Bardzo pozytywnie oceniamy zapowiedź powrotu gabinetów stomatologicznych i lekarskich do szkół – twierdzi dr Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan. W jej ocenie, nie ma jednak spójnego projektu działania, dzięki któremu udałoby się udźwignąć zarówno koszty leczenia, jak i utrzymanie placówek publicznych.

- Usunięcie gabinetów i pozostawienie pełnej odpowiedzialności za zdrowie dzieci wyłącznie w rękach rodziców było błędem. Statystyki są w tym zakresie bezwzględne. Większość dzieci i młodzieży ma w Polsce próchnicę. Szerzą się choroby układu kostno-szkieletowego i wady postawy. Mamy nadzieję, że nie pozostaną one wyłącznie na papierze i uda się rządowi porozumieć z samorządami w kwestii zasad finansowania – twierdzi eksperta Konfederacji Lewiatan.

- Jeśli chodzi o model finansowania służby zdrowia zapowiedzi są bardzo ogólne i trudno przesądzić o możliwości ich realizacji. Dotychczasowy model finansowania wyczerpał się. Jednakże sam powrót do finansowania budżetowego niewiele zmieni, szczególnie w zakresie dostępności do świadczeń. Bez reform, głównie w zakresie koszyka świadczeń gwarantowanych, będzie to bardzo trudne. Żadne państwo nie jest bowiem w stanie finansować wszystkich procedur medycznych – uważa dr Dobrawa Biadun.

- Niepokoi nas dalsze antagonizowanie publicznych i prywatnych placówek medycznych. Podział na prywatną i publiczną służbę zdrowia trwa w polskiej debacie publicznej od lat. A powinniśmy mówić o placówkach działających w publicznym systemie i wykonujących świadczenia wyłącznie pełnopłatne – czytamy w stanowisku KL.

Konfederacja Lewiatan uważa, że pacjent nie rozróżnia i nie interesuje go do kogo dana placówka należy. - Dla niego najważniejsze jest uzyskanie jak najlepszej porady i świadczenia zgodnego z jego potrzebami zdrowotnymi. Państwa opierające się dotychczas na tzw. placówkach publicznych same dochodzą do wniosku, że coraz trudniej jest udźwignąć zarówno koszty leczenia, jak i utrzymanie placówek medycznych. Przy naszej demografii i wzrastającym zapotrzebowaniu na świadczenia zdrowotne dopływ kapitału prywatnego jest nieunikniony – wskazuje dr Dobrawa Biadun.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH