PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Leszek Dudziński o tym co dentystów obchodzić może najbardziej

Mirosław Stańczyk
21-12-2016, 10:23
Leszek Dudziński o tym co dentystów obchodzić może najbardziej lek. dent. Leszek Dudziński, wiceprezes NRL i przewodniczący KS NRL (foto: GL)
Leszek Dudziński, obejmując we wrześniu 2016 r. funkcje wiceprezesa NRL i przewodniczącego KS NRL, wziął do ręki pokaźną teczkę spraw istotnych, na załatwienie których lekarze dentyści oczekują od dawna. Czy, aby teczka ta nie jest opatrzona nadrukiem „Mission impossible”?

infoDENT24.pl: Czy lista spraw do pilnego: załatwienia, interwencji, monitowania, popchnięcia jest teraz dłuższa od tej jaka leżała na biurku nowo wybranego wiceprezesa NRL i przewodniczącego KS NRL w pierwszych dniach września?
Leszek Dudziński, wiceprezes NRL i przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL: Zagadnień było wiele, a w ciągu nieco ponad trzech miesięcy pełnienia przeze mnie nowych obowiązków, sporo problemów się pojawiło. W działaniu samorządowców niezbędna jest konsekwencja, granicząca z determinacją, aby sprawy posuwały się do przodu - i co ważne -po myśli lekarzy dentystów.

Taką nową sprawą jest z pewnością przyspieszenie Brukseli w kwestii restrykcji w stosowaniu amalgamatu stomatologicznego. Tempo zmian pewnie zaskoczyło polskich dentystów.
Zaskoczenia nie było, gdyż byliśmy na bieżąco informowani o sytuacji przez reprezentującego Naczelną Izbę Lekarską mecenasa Marka Szewczyńskiego, który brał udział w obradach unijnych gremiów. Jesteśmy rozczarowani tempem i zakresem obostrzeń oraz bliską datą ostatecznego zakazu stosowania amalgamatowych wypełnień (2020 r. – przyp. red.). Nasze stanowisko w tej kwestii zostanie wyartykułowane zapewne podczas posiedzenia Komisji Stomatologicznej w styczniu 2017 r.

Tym bardziej nie zaskoczyła polskich dentystów sprawa epidemii próchnicy, gdyż alert w tej sprawie podniesiony został już dawno temu. W jego ogłoszeniu uczestniczyli i uczestniczą dentyści. Czy sygnały, słane systematycznie w tej kwestii przez NRL, dotarły w końcu do siedzib Ministerstwa Zdrowia i NFZ?
Dotarły już dawno temu. Oczywiście problem rozbija się o finanse. Niejednokrotnie rządzący pochopnie wmawiali obywatelom, że pieniędzy jest mało, ale na wszystko wystarczy. To oczywiście mrzonka, zatem skoncentrowaliśmy się na tym co zrobić, aby efektywność zaangażowania publicznych środków w walce z katastrofalnym stanem uzębienia polskiego społeczeństwa - była możliwie najwyższa.

Takie propozycje rozwiązań przedstawione zostały - nie po raz pierwszy zresztą - podczas grudniowej debaty o organizacji ochrony zdrowia w Polsce, której gospodarzem był Instytut „Zdrowie i Demokracja”. Jednym z postulowanych kierunków jest przeniesienie akcentów, tak aby medycyna naprawcza nie dominowała, w sposób nieuprawniony, nad profilaktyką, a niestety z takimi przypadkami mamy obecnie często do czynienia.

W Polsce nie opracowano spójnego, wieloletniego  planu prowadzenia działań profilaktyczno - edukacyjnych w zakresie walki z próchnicą. To błąd. Okazjonalne akcje, z reguły organizowane przy wsparciu samorządu, są pożądane, ale niestety mało efektywne. Mamy obietnicę wiceministra zdrowia Jarosława Pinkasa, że nad tym tematem wspólnie się pochylimy.

SŁOWA KLUCZOWE
Leszek Dudziński   NRL   samorząd lekarski   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH