PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Leszek Dudziński: musimy zmusić urzędników do konstruktywnej rozmowy

Ewa Nieckuła
30-03-2017, 08:00
Leszek Dudziński: musimy zmusić urzędników do konstruktywnej rozmowy Dr n. med. Leszek Dudziński wiceprezes NRL i przewodniczący KS NRL
Przed samorządem lekarzy i lekarzy dentystów długa lista zadań do wykonania. Dr n. med. Leszek Dudziński wiceprezes NRL i przewodniczący KS NRL w rozmowie z infoDENT24.pl przyznaje, że trudno je zrealizować, bo po stronie odpowiedzialnych za funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej nie ma woli współpracy.

Ewa Nieckuła infoDENT24.pl: Jak układa się współpraca samorządu lekarzy i lekarzy dentystów z instytucjami odpowiedzialnymi za funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce. A może łatwiej byłoby odpowiedzieć na pytanie, jak bardzo taka współpraca się nie układa.
Dr n. med. Leszek Dudziński wiceprezes NRL i przewodniczący KS NRL: Fakt do osiągnięcia celu potrzebne jest partnerstwo. Nawet jeśli mamy dobrą koncepcję i długofalowe rozwiązanie problemu, to potrzebny jest partner kompetentny w sprawach stomatologicznych po stronie administracji państwowej, partner który chce współpracować. Trudno dociec, czy jest to wynik złej woli, czy po prostu braku koordynacji pomiędzy poszczególnymi departamentami Ministerstwa Zdrowia. Fakt jest taki, że występuje problem z wyegzekwowaniem rozwiązań służących zwiększeniu efektywności funkcjonowania opieki stomatologicznej opartej o powszechny system ubezpieczeń zdrowotnych.

To nie jest tak, że wszystko co robimy, robimy tylko dla poprawy samopoczucia. Zdajemy sobie sprawę, że do pewnego stopnia odpowiedzialność za to co dzieje się ze zdrowiem społeczeństwa spoczywa także na nas. Wskazujemy czarne dziury, jak chociażby w zakresie edukacji prozdrowotnej. Pamiętajmy jednak, że samą dobrą wolą, ale bez  pieniędzy niewiele się zrobi.

Koncepcja finansowania stomatologii, o ile w ogóle istnieje, to równia pochyła?
Niestety, nie widać gwałtownego wzrostu finansowania w ochronie zdrowia. Nawet wyrażenie stagnacja byłoby określeniem na wyrost. Od lat niewystarczającymi środkami finansowymi próbuje się wypełniać priorytety przedstawiane przez rząd. Jednym z nich jest  opieka nad dziećmi. Problem polega na tym, że jeżeli w ramach tych samych pieniędzy próbuje się zwiększyć finansowanie poszczególnych procedur, to w konsekwencji nastąpi spadek dostępności do leczenia. Nie ominiemy syndromu krótkiej kołdry, niezależnie od tego jakbyśmy ją pieczołowicie układali.

Dziwne, że w takich warunkach finansowania stomatologii, jest aż tylu chętnych, którzy  zamierzają zdobyć dyplom lekarza dentysty, a ci co się nim stają mozolnie walczą o przywilej podwyższania umiejętności.
Z pewnością sukcesem tej kadencji NRL jest przywrócenie stażu podyplomowego. To ułatwi zawodowy start młodym lekarzom dentystom. Co do liczby studentów stomatologii, będziemy starali się powstrzymać falę absolwentów. Ministerstwo Zdrowia wydaje się nie panować nad liczbą studentów, szczególnie tych studiujących odpłatnie, czy na kierunkach anglojęzycznych. Nie zapominajmy także, że nieokreślona liczba studentów, uzyskuje dyplom poza granicami kraju. Do Polski przyjeżdżają nostryfikować dyplomy, starają się o miejsca stażowe finansowane przez państwo.

POLECAMY W SERWISACH