PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Lekarze i lekarze dentyści kochają demokrację, nie chcą pracować za granicą i …piją

ms
10-12-2015, 09:53
Lekarze i lekarze dentyści kochają demokrację, nie chcą pracować za granicą i …piją Dentyści w statystyce (foto: pixabay)
Dentyści mogą być z siebie dumni z tego względu, że wysoki ich odsetek zna języki obce (75 proc.). Taki wskaźnik daje stomatologom trzecie miejsce: po nauczycielach akademickich (85 proc.) oraz po dziennikarzach, artystach i literatach (78 proc.) – wynika z „Diagnozy społecznej 2015", pod redakcją prof. Janusza Czapińskiego.

96 proc. dentystów (ujmowanych w „Diagnozie społecznej 2015" wspólnie z lekarzami i …weterynarzami), systematycznie korzysta z internetu (16 miejsce). W tym przypadku 100 proc. wskaźnik charakteryzuje: inżynierów, architektów, nauczycieli akademickich, twórców, artystów, literatów i dziennikarzy.

Dentyści z reguły nie żyją w samotności, odsetek singli wynosi 28 proc., co daje 23 pozycję na 50 sklasyfikowanych zawodów. Znacznie wyższą, bo 8 pozycję, zajmują dentyści pod względem odsetka osób rozwiedzionych - z wynikiem 7 proc. (ale taki sam odsetek przynależy jeszcze ośmiu innym zawodom). 61 proc. dentystów żyje w małżeństwie.

Dentyści mają stosunkowo dużo przyjaciół – średnio po 7,3 osoby w 2015 r. (5,6 osób w 2011 r.). Taka liczba daje stomatologom 6 miejsce. Największą grupą przyjaciół pochwalić się mogą operatorzy maszyn i urządzeń górniczych – średnio po 13,7 proc.

Dentyści są przeciętnie ufni. 26 proc. z nich twierdzi, że ufają ludziom. Taki odsetek daje im 23 pozycję w statystykach „Prognozy społecznej 2015”.

Wysoką, czwartą pozycję dentyści zajmują przy pytaniu o stosunek do demokracji. 56 proc. z nich nazywa się miłośnikami tej formy sprawowania władzy. Liderują dziennikarze, artyści, literaci (77 proc.).

Dentyści nie należą do aniołów. 9,3 proc. złamało prawo (dziesiąte miejsce w zestawieniu). Z drugiej strony równie często są ofiarami przestępstw (7,2 proc. i czwarte miejsce).

12,6 proc. lekarzy i lekarzy dentystów  sięga po alkohol zbyt często. Pod tym względem medycy zajmują czwarte miejsce wśród reprezentantów 50 zawodów ujętych w „Prognozie społecznej 2015”. Lekarze i lekarze dentyści, z 7,5 proc. wskaźnikiem, zajmują siódmą pozycję wśród tych, którzy zwykli rozpuszczać problemy życiowe w alkoholu. W pierwszym zestawieniu (picie bez powodu) prym wiodą artyści, literaci i dziennikarze (21,5 proc.). Sięganie po alkohol, w przypadku kłopotów, jest najczęstszą przypadłością robotników tzw. pomocniczych w budownictwie i górnictwie (16,2 proc.).

Stomatolodzy średnio zadowoleni są ze swojego zdrowia 18 pozycja z 55 proc. wskazań na „tak” (pierwsze miejsce pod tym względem zajmują prawnicy 67 proc.).

Na dość trudne pytanie o myśli samobójcze twierdząco odpowiedział 4,2 proc. odsetek dentystów. To jeden z najniższych wskaźników (piąte miejsce w statystyce od końca).

Na przygnębiające myśli dentyści nie mają czasu, bowiem nikt z ankietowanych nie powiedział, że w ciągu ostatnich dwóch latach nie miał pracy. Nic więc dziwnego, że z odsetkiem 3 proc. dentyści zajmują jedno z ostatnich miejsc (szóste od końca), wśród tych reprezentantów zawodów, którzy chcieliby wyjechać do pracy za granicę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
statystyka   Diagnoza Społeczna  

POLECAMY W SERWISACH