PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Leczenie na NFZ współfinansowane z pieniędzy lekarzy dentystów

ms
20-07-2016, 08:04
Leczenie na NFZ współfinansowane z pieniędzy lekarzy dentystów Dentysta finansuje stomatologię (foto: pixabay)
- Kontrakty NFZ nie pozwalają lekarzom dentystom na inwestowanie w modernizację gabinetów – wskazała w wypowiedzi dla infoDENT24.pl Małgorzata Szydłowska OIL w Szczecinie, członek ORL oraz Komisji Stomatologicznej.

W nawiązaniu do artykułu ,, Deprecjonowanie stomatologii za sprawą NFZ'' chciałabym zwrócić uwagę na problemy związane z leczeniem stomatologicznym w ramach umów z NFZ.

Chociaż ogólna kwota, przeznaczona na stomatologię przez NFZ, może wydawać się znacząca warto zauważyć wycenę poszczególnych procedur leczniczych, z których część zawiera się w granicach ok. 8-12 zł (np. opatrunek leczniczy, trepanacja bądź dewitalizacja zęba).

Obecne finansowanie leczenia stomatologicznego w ramach publicznej opieki zdrowotnej nie pozwala lekarzom dentystom na inwestowanie w modernizację gabinetów i zakup urządzeń umożliwiających lepszą diagnostykę i poprawę jakości leczenia pacjentów.

Zapewnienie odpowiednich standardów i podnoszenie jakości usług stomatologicznych często odbywa się kosztem prywatnych nakładów finansowych lekarzy dentystów bądź kredytów.

Środki finansowe otrzymywane przez lekarzy w ramach umów z NFZ nie zapewniają również możliwości zatrudnienia personelu pomocniczego, chociaż NFZ zauważa celowość takiego zatrudnienia, przyznając dodatkowe punkty przy ocenie ofert lekarzy ubiegających się o zawarcie umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych.

W ostatnich latach nie zauważa się również wsparcia dla lekarzy dentystów ze strony NIL w wypracowaniu z NFZ odpowiednich warunków pracy i finansowania w zakresie stomatologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   finansowanie stomatologii   OIL w Szczecinie  

POLECAMY W SERWISACH