PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Leczenie endodontyczne z materiałem MTA nie na NFZ

ms
10-05-2016, 08:14
Leczenie endodontyczne z materiałem MTA nie na NFZ Leczenie stomatologiczne nie na NFZ (foto: pixabay)
Rady Przejrzystości AOTMiT uznała za niezasadne zakwalifikowanie świadczenia opieki zdrowotnej „Leczenie endodontyczne zęba stałego z niezakończonym rozwojem korzenia z zastosowaniem materiału typu MTA” jako świadczenia gwarantowanego dla dzieci i młodzieży.

Zdaniem ekspertów klinicznych, wprowadzenie MTA do leczenia endodontycznego spowoduje znaczne zwiększenie skuteczności leczenia i ograniczenie ryzyka powikłań. Jest także bardziej komfortowe i mniej uciążliwe dla pacjenta. Leczenie endodontyczne zęba stałego z niezakończonym rozwojem korzenia, z zastosowaniem materiału typu MTA, jest obecnie najbardziej rekomendowaną techniką leczenia w tego typu przypadkach.

Wnioskodawcy opisali świadczenie jako udzielane przez lekarza dentystę, specjalistę w dziedzinie stomatologii dziecięcej. Tymczasem Rada Przejrzystości AOTMiT sygnalizuje, że - co do zasady - świadczenie ogólnostomatologiczne może być wykonane przez każdego lekarza dentystę.

Zalecane sprzęt i wyposażenie: endometr, aparat rtg do zdjęć zębowych lub radiowizjografia, narzędzia endodontyczne, materiały i leki.

Rada Przejrzystości poinformowała, że odnaleziono dwa dokumenty opisujące leczenie endodontyczne z wykorzystaniem materiału typu MTA: wytyczne AAPD z 2014 i wytyczne UK National Clinical Guidelines in Paediatric Dentistry z 2010 r. Nie odnaleziono rekomendacji finansowania dla omawianej interwencji.

Według Rady Przejrzystości, problematyczne jest oszacowanie populacji docelowej. Największa niepewność związana jest z odsetkiem pacjentów kwalifikujących się do leczenia materiałem typu MTA. Konserwatywnie przyjęto 3,2 proc. populacji ogólnej dzieci w wieku 7-15 lat, czyli 300 tys.

Zgodnie z opinią prezesa NFZ w zakresie skutków finansowych dla systemu ochrony zdrowia, ze względu na brak wyceny tego świadczenia - niemożliwe jest oszacowanie skutków finansowych dla NFZ. Rada Przejrzystości ocenia jednak, że wprowadzenie zmian będzie miałoby wpływ na budżet NFZ – przewidywany jest wzrost wydatków o 57,02 mln zł (minimum 35,19 mln zł, maksimum 83,87 mln zł). 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH