• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kto wymyślił, że jest za dużo dentystów?

ms
16-02-2017, 07:57
Kto wymyślił, że jest za dużo dentystów? Lekarzy dentystów jest w sam raz (foto: pixabay)
Powszechna jest opinia w środowisku lekarzy dentystów, iż biorąc pod uwagę zapotrzebowanie rynku, zdecydowanie za dużo jest osób, które kończą stomatologię na uniwersytetach medycznych. Tymczasem…

Tymczasem z analiz przygotowywanych na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w zawodzie „dentysta” jest wręcz sytuacja modelowa, a to oznacza, że na obszarze kraju w zasadzie występuje równowaga pomiędzy liczbą ofert pracy a liczbą osób, które jej poszukują.

Według oficjalnych statystyk i prognoz na nich opartych - w 2017 r. na terenie całego kraju występować będzie równowaga pomiędzy popytem a podażą jeśli chodzi o miejsca pracy dla dentystów. Przeanalizowaliśmy dokładnie dane i okazuje się, że w Polsce jest nawet jeden powiat, na terenie którego występuje „duży deficyt poszukujących pracy”.

Sformułowanie to ma świadczyć o wyraźnej nadwyżce ofert pracy dla lekarzy dentystów nad liczbą osób szukających tej pracy. Jest też 18 powiatów, w których obserwuje się „deficyt poszukujących pracy”. Są to powiaty: bartoszycki, kartuski, kościerski, sępoleński, gorzowski, czarnkowsko trzcianecki, mławski, ciechanowski, płoński, średzki, płoński, siedlecki, warszawski zachodni, wolsztyński, średzki, kamiennogórski, łańcucki, nowosądecki.

Twórcy mapy rynku pracy dla dentystów przyznają, że są miejsca, w których nie udało im się zdiagnozować sytuacji, dotyczy to głównie woj. lubelskiego. Rzecz by się chciało, że nie szkodzi, gdyż użyteczność tego typu rozbudowanych i zapewne kosztowanych statystyk jest znikoma, przynajmniej w przypadku dentystów. Tak jest, bowiem gros pracodawców nie poszukuje lekarzy dentystów za pośrednictwem urzędów pracy, podobnie czynią stomatolodzy, którzy chcieliby podjąć pracę.

Urzędowe statystyki obejmują w głównej mierze oferty pracy zgłaszane przez publiczne lecznice, które chcą pozyskać doświadczonego pracownika płacąc mu najchętniej minimalną krajową. Nikt, lub prawie nikt z dentystów nie szuka pracy za pośrednictwem rejonowych urzędów pracy. Stworzono zatem mapę potrzeb, która w najmniejszym stopniu nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji.

***

Badanie to zostało przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Koordynatorem krajowym jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Na poziomie wojewódzkim „Barometr zawodów” koordynowany jest przez wojewódzkie urzędy pracy. „Barometr zawodów” pochodzi ze Szwecji. Jego metodologia została wypracowana w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku jako element szerszego systemu prognozowania zmian na rynku pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
praca dla dentysty  

POLECAMY W SERWISACH