PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Kto winien monstrualnych kolejek do ortodonty

WHC
04-04-2014, 07:58
Kto winien monstrualnych kolejek do ortodonty Kto winien monstrualnych kolejek do ortodonty (foto: Fotolia)
Do grupy świadczeń, do których dostępność jest najbardziej niesprawiedliwa należą świadczenia z zakresu ortodoncji - podaje Watch Health Care. Wniosek ten wynika z publikowanych okresowo przez WHC analiz w ramach tzw. barometru.

Na wizytę u ortodonty 8-letnie dziecko czeka średnio prawie rok. Szczególnie niepokojący jest fakt nieustannego wydłużania się czasu oczekiwania na to świadczenie. W ubiegłym roku pacjent umawiany był na termin ok. 3,5 miesięczny, natomiast w poprzednio badanym okresie (październik, listopad 2013) czas oczekiwania wynosił prawie 9 miesięcy. Oczywiście istnieją takie miejsca na mapie Polski jak Krasnystaw czy Sieradz, w których ten czas jest nieporównywalnie krótszy i wynosi tydzień, należy jednak pamiętać, że po drugiej stronie osi czasu oczekiwania znajdują się placówki w takich miejscach jak Kielce czy Warszawa, w których terminy są obecnie ustalane odpowiednio na 3,5 i 4 lata do przodu.

Alternatywą wobec pozostawienia dziecka przez tak długi czas bez opieki lekarza ortodonty jest podjęcie leczenia w prywatnej placówce.

Jednorazowa wizyta u specjalisty to wydatek ok. 50 - 70 zł. Co istotne, wizyty te powinny odbywać się cyklicznie, zatem rodzice często zmuszeni są uwzględnić koszty związane z powtarzalnością wizyt u lekarza w comiesięcznym budżecie.

Kwota ta w rodzinach mało zamożnych stanowi istotny odsetek wydatków gospodarstwa domowego, a w wielu przypadkach w ogóle przekracza jego możliwości. Oznacza to, że część dzieci skazana zostanie na oczekiwanie w kilkuletnich kolejkach do ortodonty.

A przecież wizyta u specjalisty jest dopiero pierwszym z etapów leczenia ortodontycznego.

Ważne jest zatem, aby to podstawowe świadczenie udzielane było możliwie szybko.
Kolejnym etapem w przypadku stwierdzenia krzywego zgryzu powinno być leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym, jednak i tu rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość, średnio na rozpoczęcie leczenia ruchomym aparatem ortodontycznym czeka się bowiem niemal rok i pięć miesięcy. Jest to wynik pół roku dłuższy niż w ubiegłym roku, jednak w porównaniu z jesienią ubiegłego roku oznacza roczną poprawę w dostępności.

W obrębie tego świadczenia również można dostrzec duże zróżnicowanie w czasie oczekiwania w zależności od miejsca zamieszkania pacjenta. Najkrócej, bo tylko miesiąc czeka się w Opolu i Lublinie, najdłużej - 3,5 roku w Starachowicach.

Czas oczekiwania na leczenie aparatem ortodontycznym 

Miasto

Czas oczekiwania w miesiącach

Starachowice

42 (3,5 roku)

 

Płock

36 (3 lata)

 

Garwolin

30 (2,5 roku)

 

Krasnystaw

19 (1,6 roku)

 

Sandomierz

18 (1,5 roku)

 

Sanok

18 (1,5 roku)

 

Nowy Sącz

12 (1 rok)

 

Dobczyce

12 (1 rok)

 

Szczecin

12 (1 rok)

 

Elbląg

2

 

Lublin

1

 

Opole

1

 

POLECAMY W SERWISACH