PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kto tak naprawdę chce obligatoryjnego udziału asystentek i higienistek w świadczeniach kontraktowanych przez NFZ

12-10-2012, 04:23
Asysta konieczna? (foto: sxc.hu)
Asysta konieczna? (foto: sxc.hu)
Obowiązek zapewnienia udziału w udzielaniu świadczeń zdrowotnych przez asystentkę lub higienistkę stomatologiczną we wszystkich rodzajach usług - włączono do projektu rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (kontraktowanych przez NFZ). Stało się to na wniosek  na wniosek konsultantów krajowych w dziedzinach stomatologicznych tak przynajmniej wyjaśnił w piśmie skierowanym do wiceprezes NRL Anny Lelli - wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński. Adresatka listu twierdzi, że takie stanowisko wiceministra zdrowia nie jest uprawnione.

Obligatoryjna  asysta w trakcie udzielania świadczeń zdrowotnych asystentki lub higienistki stomatologicznej we wszystkich rodzajach leczenia stomatologicznego miała pojawić w projekcie rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych na wniosek konsultantów krajowych - utrzymuje Ministerstwo Zdrowia. Wiceprezes NRL Anna Lella twierdzi, że takie stanowisko resortu zdrowia jest jaskrawą nadinterpretacja zgłaszanych uwag.

Wiceprezes NRL przypomina, że na temat personelu pomocniczego wypowiadało się - i to kilka lat temu - jedynie dwóch konsultantów krajowych: w dziedzinie stomatologii dziecięcej - prof. B. Adamowicz - Klepalska i w dziedzinie ortodoncji - prof. G. Śmiech - Słomkowska. Z lektury postulatów wynika, że korzystanie z personelu pomocniczego miałoby być obowiązkowe nie we wszystkich świadczeniach, a tylko w przypadku ogólno stomatologicznych dla dzieci i młodzieży, stomatologicznej pomocy doraźnej oraz ortodoncji dla dzieci i młodzieży.

Anna Lella wyjaśnia, że osoby pracujące od dawna jako pomoce dentystyczne, choć nie mają formalnych kwalifikacji asystentki lub higienistki dentystycznej, posiadają duże doświadczenie i umiejętności zawodowe, pracują one pod ścisłym nadzorem lekarzy dentystów ponoszących odpowiedzialność za jakość świadczeń i bezpieczeństwo pacjentów.

Wiceprezes NRL wskazuje m.in. na fakt, że w wielu stomatologicznych gabinetach zabiegowych, szczególnie chirurgicznych, pielęgniarki są zatrudnione, a osoby posiadające takie kwalifikacje nie zostały w ogóle uwzględnione w projekcie rozporządzenia.

W zapowiadanych regulacjach zagwarantowany został okres przejściowy. Do 1 stycznia 2015 r. można, ale nie trzeba zatrudniać przy udzielaniu gwarantowanych świadczeń stomatologicznych pomoce dentystyczne. Do tego czasu zaś pomoce dentystyczne, nie mające wykształcenia medycznego, będą mogły się przekwalifikować w publicznych lub niepublicznych szkołach policealnych.

Aleksander Sopliński uważa, że wymóg zatrudniania fachowego personelu pomocniczego podyktowany został koniecznością zagwarantowania odpowiedniej jakości udzielanego świadczenia zdrowotnego oraz potrzebą zapewnienia pacjentowi bezpieczeństwa. Ministerstwo Zdrowia utrzymuje, że pomoc fachowego personelu jest szczególnie istotna, gdy lekarz dentysta przyjmuje pacjentów, których reakcje są nieprzewidywalne. Brak fachowej asysty może w niektórych przypadkach zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjenta.

W Polsce jest 2,5 tys. higienistek stomatologicznych i 9,7 tys. asystentek stomatologicznych. Według NFZ, w 2012 r. umowy na leczenie stomatologiczne realizuje 8257 świadczeniodawców.

Ministerstwo Zdrowia widzi pozytywne strony nowych uregulowań, a mianowicie zatrudnienie wielu pozostających bez pracy lub pracujących poza zawodem asystentek i higienistek stomatologicznych. Wpłynie to pozytywnie na rynek pracy. Projekt regulacji został skierowany do konsultacji społecznych i nie można przewidzieć jaka będzie ostateczna treść rozporządzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH