• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kto poważnie traktuje Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej?

ms
21-03-2016, 08:17
Kto poważnie traktuje Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej? FDI w ŚDZJU
FDI cieszy się, że ŚDZJU obchodzony był w 130 państwach na całym świecie, także w Polsce. Na tę okoliczność spreparowano nawet specjalną aplikację, żeby na stronach internetowych organizacji, którym szczególnie zależy na skutecznej walce z próchnicą, zawitała tematyka związana ze ŚDZJU. Tymczasem w Polsce...

18 marca 2016 r. prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wystosowało do ministra zdrowia apel w sprawie podjęcia debaty publicznej na temat zdrowia jamy ustnej. 16 marca na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej ukazał się materiał anonsujący IX edycję Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. Czytamy tam m.in., że samorząd lekarzy i lekarzy dentystów w Polsce wspiera tę inicjatywę.

Czytamy również, że organizatorem wydarzenia jest FDI. W Polsce w przygotowanie obchodów aktywnie włączyły się: Komisja Stomatologiczna NRL, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej oraz Polski Czerwony Krzyż. 

Materiał prasowy o ŚDZJU, rozsyłany przez Edelman Poland, opatrzony został logami właśnie tych organizacji (PTS, PTSD, PCK oraz firmy Wrigley). Jak poznać ich aktywność? Najprościej zrobić to, odwiedzając strony internetowe wspomnianych organizacji. Oto co tam widniało 20 marca (w ŚDZJU).

Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej: najbardziej rzuca się informacja zatytułowana „Zmiana składki członkowskiej na 2016 r.”, widnieje także sprawozdanie z  II Międzynarodowej Konferencji Fear&Pain (5-7 listopada 2015 r.).

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne: na stronie internetowej, w dziale aktualności nie ma żadnej informacji, a więc także informacji o ŚDZJU. W kalendarzu PTS dzień 20 marca nie jest zaznaczony w jakiś szczególny sposób.

Polski Czerwony Krzyż informuje z kolei o możliwości przekazania 1 proc. z podatku PIT i o godnych świętach dzięki zbiórkom w Tesco.

Komisja Stomatologiczna NRL pisze dużo o ŚDZJU, niestety w połowie bogatego materiału jesteśmy pewni, że informacja dotyczy sytuacji z… 2011 r.

Komercyjna firma Wrigley, której logo widnieje na materiałach związanych ze ŚDZJU, na swojej stronie internetowej o święcie 20 marca nie pisze nic.

Światowa Federacja Dentystyczna (FDI) liczyła, że więcej niż 1 mln dentystów z 200 organizacji ze 130 państw na całym świecie, weźmie udział w ŚDZJU. Doskonałą promocją akcji miało być umieszczenie na stronach internetowych organizacji, zaangażowanych w dbałość o zdrowie obywateli, plakatu przypominającego o  święcie datowanym na 20 marca.

Faktem jest, że „aktywne uczestnictwo w ŚDZJU” wcale nie polega na chwaleniu się dokonaniami, aczkolwiek naturalnym (efektywnym) sposobem motywowania lekarzy dentystów do działania jest jak najszersze upublicznienie podejmowanych inicjatyw, także na własnych stronach internetowych.

infoDNET24.pl pilnie śledził co działo się w ramach ŚDZJU w Polsce. Nie było najgorzej, wystarczy wspomnieć np. o:
- konferencji prasowej zorganizowanej przez OIL w Szczecinie;
- sympozjach naukowych, przygotowanych przez OIL w Warszawie oraz przez UM w Warszawie i Wrocławiu;
- inicjatywach PTSS (akcje profilaktyczne w kilku miastach Polski).

SŁOWA KLUCZOWE
PTS   Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej   FDI   PCK   PTSD  

POLECAMY W SERWISACH