PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kto ignoruje potrzeby społeczne gminy Lisia Góra?

ms
18-07-2014, 08:12
Kto ignoruje potrzeby społeczne gminy Lisia Góra? Walka o kontrakty w gminie Lisia Góra
NFZ wybrał oferty dwóch gabinetów prywatnych, natomiast Gminne Centrum Usług Medycznych w Lisiej Górze kontraktu nie dostało, albo raczej dostało, ale nie taki jaki chciało. Będzie problem?

Ogłaszaniu przez NFZ wyników konkursów na świadczenie usług stomatologicznych towarzyszą emocje, głównie tych, którzy kontraktu nie otrzymali. Władze gminy wniosły o ogłoszenie postępowania uzupełniającego na leczenie ogólnostomatologiczne dorosłych dla terenu Gminy Lisia Góra. Gminne Centrum Usług Medycznych w Lisiej Górze wzięłoby w nim udział.

W gminie Lisia Góra kontrakt dostały dwa prywatne gabinety dentystyczne: Doroty Kocoł w miejscowości Brzozówka, oraz Katarzyny Cyganik i Aleksandry Jurek w miejscowości Zaczarnie.
Gminne Centrum Usług Medycznych w Lisiej Górze uzyskało tylko kontrakt na świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do 18-tego roku życia w wymiarze połowy etatu dla każdej z dwóch poradni. Tak mały kontrakt nie pozwala utrzymać przy życiu żadnej placówki. Gmina gotowa jest zrezygnować z kontraktu stomatologicznego.

Do dyrektora Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia trafiła skarga, z której wynika rozgoryczenie władz gminy na werdykt komisji konkursowej NFZ.

Białe plamy dla NFZ nie mają znaczenia?
Gabinety, które uzyskały kontrakt na świadczenia ogólnostomatologiczne, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych zlokalizowane są w sąsiadujących ze sobą miejscowościach, bezpośrednio graniczących z Tarnowem, gdzie znajduje się wiele gabinetów udzielających świadczeń stomatologicznych. Miejscowość Zaczarnie graniczy z Wolą Rzędzińską, gdzie u wylotu drogi bezpośrednio łączącego Zaczarnie z Wolą Rzędzińską znajduje się przychodnia, w której zakontraktowano świadczenia stomatologiczne. Skoncentrowanie usług stomatologicznych w jednym rejonie doprowadziło to do powstania „białych plam" bez dostępu do takich usług.

Położenie geograficzne dla NFZ nie ma znaczenia?
W skład gminy Lisia Góra wchodzi 11 miejscowości, które mają bardzo dobre połączenie komunikacyjne z centrum gminy, gdzie zlokalizowany jest GCUM udzielające do tej pory świadczenia stomatologiczne, dodatkowo pacjenci z części wschodniej gminy, bardziej oddalonej od Lisiej Góry (7 km) korzystali ze świadczeń Poradni Stomatologicznej w Starych Żukowicach, która jest częścią GCUM.

Problemy komunikacyjne dla NFZ nie mają znaczenia?
Zakontraktowanie świadczeń tylko na terenie Brzozówki i Zaczarnia uniemożliwia dostęp do świadczeń stomatologicznych pacjentom nie dysponującym własnym środkiem transportu. Ponadto, wizyty u stomatologa często są łączone z wizytami u lekarza POZ oraz innymi usługami medycznymi wykonywanymi w Gminnym Centrum Usług Medycznych w Lisiej Górze.

Wieloletnia tradycja dla NFZ nie ma znaczenia?
Z poradni w Starych Żukowicach korzystają, ze względu na dobre połączenia komunikacyjne, ale i na wieloletnią tradycję, mieszkańcy trzech miejscowości (4 tys. osób) Stare i Nowe Żukowice oraz Nowa Jastrząbka.

SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   stomatologia dziecięca   kontraktowanie 2014   

POLECAMY W SERWISACH