PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kto będzie miał odwagę powalczyć o sprawy istotne dla lekarzy dentystów?

ms
03-08-2016, 07:59
Kto będzie miał odwagę powalczyć o sprawy istotne dla lekarzy dentystów? Maciej Hamankiewicz, prezes NRL (foto: Fotolia/PTWP)
- Paradoksalnie przy wakacie na stanowisku wiceprezesa NRL i szefa Komisji Stomatologicznej NRL - aktywność lekarzy dentystów wzrosła. To cieszy, zważywszy, że dentyści nie garną się tłumnie do pracy w samorządzie - ocenia w rozmowie z infoDENT24.pl, Maciej Hamankiewicz, prezes NRL.

Mirosław Stańczyk infoDENT24.pl: W NRL ostatnio wiele mówi się o sprawach stomatologów i wcale nie w kontekście usytuowania lekarzy dentystów we wspólnym samorządzie, przynajmniej nie tylko.
Maciej Hamankiewicz, prezes NRL: Trudno przechodzić do porządku dziennego nad tym, że usługi stomatologiczne, realizowane w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, są permanentnie niedoszacowane. Niestety, wychodzi na to, że przez lata niedofinansowana dziedzina, nadal będzie borykała się z notorycznym niedoborem pieniędzy.

Luźne zapowiedzi, płynące ze strony NFZ, iż niedoszacowane usługi w zakresie stomatologii w pierwszej kolejności wsparte będą pieniędzmi przesuwanymi z innych dziedzin medycyny - pozostaną niestety w sferze deklaracji. Udział procentowy nakładów na stomatologię w budżecie NFZ od kilku lat systematycznie spada. Tak będzie i w 2017 r.

infoDENT24.pl: No właśnie, tak będzie i w 2017 r. Apele NRL przypominają w tym względzie walkę głowy ze ścianą. Czy jest sens uderzać w mur tak zapamiętale?
Maciej Hamankiewicz: Można robić coś lub nic nie robić. W ubiegłym roku lekarze dentyści nie przejawiali szczególnej determinacji w tym względzie. Po części to efekt wytworzenia się układu, w ramach którego niektórzy lekarze dentyści działający w samorządzie, pomijając Naczelną Radę Lekarską, dążyli do bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia lub NFZ. Cóż, budowanie nieformalnych szlaków komunikacji, poza strukturą samorządu lekarzy i lekarzy dentystów, nie przyniosło pożądanych efektów. Z miesiąca na miesiąc w szeregach Prezydium NRL rosło przekonanie, że trzeba coś z tym zrobić dla dobra spraw lekarzy dentystów.

infoDENT24.pl: Niskie nakłady na stomatologię nie są jednak efektem ostatnich kilkunastu miesięcy. To leitmotiv tego co spotyka branżę dentystyczną zarówno ze strony publicznego płatnika, jak i kreatora polityki zdrowotnej.
Maciej Hamankiewicz: Fakt, pieniędzy jest dramatycznie mało, ale nawet to co NFZ wyasygnował na leczenie stomatologiczne, nie jest dzielone racjonalnie. Jeden z pacjentów, w ramach dostępnej puli korzysta dość często z usług stomatologicznych, drugi, zważywszy na okrojone kontrakty, takiej możliwości praktycznie nie ma. Chodzi o taką konstrukcję koszyka świadczeń stomatologicznych, aby każdy potrzebujący pacjent miał szansę na wizytę u dentysty. Obecnie poziom aberracji w tym względzie trudny jest do zaakceptowania.

SŁOWA KLUCZOWE
samorząd lekarski  

POLECAMY W SERWISACH