PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

KS ORL w Szczecinie: „nie” dla rocznej stawki kapitacyjnej na leczenie stomatologiczne dzieci

ms
14-12-2016, 10:30
KS ORL w Szczecinie: „nie” dla rocznej stawki kapitacyjnej na leczenie stomatologiczne dzieci Stawka kapitacyjna nie jest antidotum (foto: pixabay)
Wstępna propozycja Ministerstwa Zdrowia wprowadzenia rocznej stawki kapitacyjnej na leczenie stomatologiczne każdego dziecka, w żaden sposób nie poprawi poziomu zdrowia jamy ustnej najmłodszego pokolenia Polaków - uważa część samorządu lekarzy dentystów. Przypomnijmy stanowisko  w tej sprawie Komisji Stomatologicznej ORL w Szczecinie.

Dlaczego nie ma zgody lekarzy dentystów, reprezentowanych przez KS ORL w Szczecinie, na stawkę kapitacyjną?

Po pierwsze: przypisanie wszystkich dzieci i młodzieży do stomatologów w żadnym stopniu nie zagwarantuje młodym pacjentom poprawy stanu uzębienia.

Po drugie: proponowane rozwiązanie jest próbą przerzucenia na lekarzy dentystów odpowiedzialności państwa i rodziców za stan jamy ustanej u dzieci.

Po trzecie: nietrafione jest twierdzenie Ministerstwa Zdrowia, że przy stawce kapitacyjnej na leczenie stomatologiczne dzieci - dentystom będzie bardziej opłacało się zadbać o zdrowie najmłodszych i stosować metody profilaktyczne, niż leczyć ubytki.

KS ORL w Szczecinie tłumaczy swoje stanowisko
* Próchnica wśród dzieci jest konsekwencją wieloletnich zaniedbań, głównie ze strony rodziców, na co lekarz dentysta nie ma żadnego wpływu.
* Nie można obciążać dentysty za próchnicę, której główną przyczyną jest brak właściwej higieny jamy ustnej oraz złe odżywianie.
* Wykształcenie właściwych nawyków żywieniowych i higienicznych jest rolą przede wszystkim rodziców.

KS ORL w Szczecinie proponuje
* Stworzenie na poziomie ustawy specjalnych mechanizmów, wymuszających na rodzicach i opiekunach, konkretne działania. W innym przypadku zmniejszenie próchnicy i poprawa stanu uzębienia wśród dzieci - będą iluzoryczne.
* Uruchomienie kompleksowego działania, obejmującego: rodziców, opiekunów oraz pielęgniarki szkolne i lekarzy dentystów, a więc stron mogących mieć jakikolwiek wpływ na profilaktykę zdrowia jamy ustnej u dzieci.
* Wprowadzenie wyższej wyceny procedur, wykonywanych na rzecz dzieci i młodzieży, umożliwiającej bardziej powszechne, a tym samym skuteczniejsze leczenie rozpoznanej próchnicy przy użyciu najnowocześniejszych metod.
* Zagwarantowanie powszechnego dostępu do opieki stomatologicznej, poprzez włączenie do systemu wszystkich praktykujących lekarzy dentystów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stomatologia dziecięca  

POLECAMY W SERWISACH