PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

KS NRL murem za lekarzami dentystami w sprawie proporcjonalnego czasu pracy

ms
08-03-2016, 08:04
KS NRL murem za lekarzami dentystami w sprawie proporcjonalnego czasu pracy KS NRL o czasie pracy dentysty i punktach rozliczeniowych (foto: freeimages)
Komisja Stomatologiczna NRL zajęła stanowisko w sprawie umów na leczenie stomatologiczne, zawieranych ze Śląskim OW NFZ.

KS NRL zdecydowanie sprzeciwia się stanowisku prezentowanemu przez Śląski OW NFZ w Katowicach, zgodnie z którym dokonanie zmiany zasad kontraktowania leczenia stomatologicznego w zakresie czasu pracy lekarzy dentystów wymagało będzie rozwiązania wszystkich umów, obowiązujących do końca czerwca 2017 r. 

W opinii KS NRL, sugerowana przez NFZ, zmiana czasu pracy lekarzy dentystów, którzy zawarli umowy ze Śląskim OW NFZ, mogłaby się odbyć bez konieczności rozwiązywania realizowanych umów, a mianowicie poprzez zawieranie stosownych aneksów do obowiązujących kontraktów. 

KS NRL zwróciła uwagę na fakt, że o dostępności do leczenia stomatologicznego nie decyduje harmonogram, a limity punktów rozliczeniowych. Co więcej, zakupienie przez publicznego płatnika „pustych harmonogramów", bez faktycznej możliwości wykonywania w tym czasie świadczeń zdrowotnych, stwarza jedynie iluzję dostępności do usług stomatologicznych.

KS NRL negatywnie oceniła wykorzystywanie przez oddziały NFZ silniejszej pozycji jako strony postępowania o zawarcie ze świadczeniodawcą (lekarzem dentystą) umów na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu leczenia stomatologicznego.

Przypomnijmy, że Śląski OW NFZ, na wniosek prezesa NFZ, umieścił na swoim portalu ankietę, której celem miało być pozyskanie opinii świadczeniodawców na temat wykonywania umów na warunkach proponowanych przez samorząd lekarski (polegających na  dostosowaniu czasu pracy lekarzy dentystów proporcjonalnie do obniżonej wartości etatu przeliczeniowego).

Treść i konstrukcja tej ankiety wzbudziła wśród dentystów wiele zastrzeżeń. W ocenie ŚIL, odpowiedź na żadne z pytań ankiety, przygotowanej przez Śląski OW NFZ, nie pozwalała uzyskać opinii, o którą wnioskuje prezes NFZ. W ankiecie Okręgowa Rada Lekarska dostrzegła także próbę zastraszenia świadczeniodawców.

Czytaj także:
Apel NRL: mniejszy etat przeliczeniowy, mniejszy czas pracy dentysty
ŚIL o ankiecie ŚOW NFZ w sprawie kontraktowania świadczeń stomatologicznych na Śląsku
ŚIL: jeszcze o czasie pracy lekarzy w ramach kontraktu z NFZ
KS Beskidzkiej IL także o proporcjonalnym czasie pracy dentystów
ŚIL tłumaczy o co chodzi w zmianie puli punktów kontraktowych
ŚIL o ankiecie ŚOW NFZ w sprawie kontraktowania świadczeń stomatologicznych na Śląsku

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
czas pracy   Śląska Izba Lekarska   KS NRL  

POLECAMY W SERWISACH