PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

KS NRL dotyka problemu leczenia stomatologicznego osób niepełnosprawnych

ms
29-02-2016, 08:29
KS NRL dotyka problemu leczenia stomatologicznego osób niepełnosprawnych Osoba niepełnosprawna bez opieki stomatologicznej (foto: pixabay)
Dotyka problemu, gdyż nie ma prostych recept na poprawę opieki stomatologicznej nad osobami niepełnosprawnymi w Polsce. Potrzebne są pieniądze i mądre rozwiązania systemowe. W obu sferach jest wiele do zrobienia.

Apel nr 1/VII/2016 Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej z 20 lutego 2016 r. skierowany jest do Naczelnej Rady Lekarskiej, aby ta wystąpiła do ministra zdrowia z prośbą o podjęcie działań w sprawie poprawy opieki stomatologicznej nad osobami niepełnosprawnymi w Polsce,  realizowanej w ramach środków publicznych.

Problem, który Komisja Stomatologiczna w sposób szczególny nagłaśnia, to zasady kwalifikacji do zabiegów stomatologicznych osób niepełnosprawnych w znieczuleniu miejscowym i w ogólnym w warunkach ambulatoryjnych. Podejmując takie wyzwanie zapewnić trzeba odpowiednie wyposażanie gabinetu oraz zaangażować grupę wysokiej klasy specjalistów uczestniczących w takim zabiegu.

W tym kontekście KS NRL zwraca po raz kolejny uwagę na niedoszacowanie świadczeń stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym, których głównym beneficjentem są właśnie osoby niepełnosprawne.

Następny ważny aspekt opieki stomatologicznej nad osobami niepełnosprawnymi to zapewnienie odpowiedniej profilaktyki jamy ustnej. W przypadku osób z niepełnosprawnością ruchową są to bariery natury fizycznej. Natomiast w przypadku pacjentów niepełnosprawnych umysłowo - niejednokrotnie bariery pojawiają się już na poziomie komunikacji z pacjentem, a często jest to całkowity brak możliwości nawiązania kontaktu z chorym. Wszystko to powoduje, że obserwuje się stały wzrost pacjentów niepełnosprawnych z zaawansowanymi oraz przewlekłymi chorobami w obrębie jamy ustnej. Celowe zatem wydaje się wypracowanie i objęcie pacjentów niepełnosprawnych specjalnymi programami profilaktyki jamy ustnej.

Więcej: nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH