PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

KS BIL w kontrze do lekarzy dentystów, autorów listu do ministra zdrowia

ms
29-07-2016, 08:01
KS BIL w kontrze do lekarzy dentystów, autorów listu do ministra zdrowia Samorząd lekarzy i lekarzy dentystów
- Ze zdziwieniem i niepokojem przyjęliśmy informację o liście grupy lekarzy dentystów, skierowanym do ministra zdrowia, który został opublikowany przez portal infoDENT24pl – czytamy w stanowisku KS Beskidzkiej Izby Lekarskiej. Skąd ten niepokój?

Chodzi o list, adresowany do ministra zdrowia, w którym grupa samorządowców lekarzy – dentystów zwraca uwagę na konieczność dokonania zmian w ustawie o izbach lekarskich (z grudnia 2009 r.). W ocenie sygnatariuszy listu, zmiany te są konieczne, żeby zapewnić należytą reprezentację lekarzy dentystów we wspólnym samorządzie.

Treść listu infoDENT24.pl opublikował 13 lipca 2016 r. Podpisało go 11 osób.

Oto w jaki sposób tę inicjatywę ocenia Komisja Stomatologiczna Beskidzkiej Izby Lekarskiej.

Zagadnienia dotyczące rozszerzenia obecnej autonomii, czy samostanowienia lekarzy dentystów w ramach wspólnego samorządu zawodowego wielokrotnie były przedmiotem dyskusji za sprawą usilnych działań niewielkiej grupy lekarzy dentystów.

Postulat ten nigdy nie uzyskał aprobaty większości środowiska, co zostało jednoznacznie wyrażone w licznych stanowiskach podjętych przez poszczególne Okręgowe Izby Lekarskie, między innymi ostatnio jako reakcja na interpelację poseł Haliny Szydełko.

Autorzy listu wskazują, że za jednością samorządu lekarskiego jednoznacznie opowiedział się Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Lekarzy, odrzucając poprawki zgłaszane przez delegatów będących zwolennikami rozszerzenia autonomii i rozłamu w obecnych strukturach wspólnej korporacji zawodowej.

Samorządowcy z BIL zapewniają, że w tej Izbie współpraca pomiędzy lekarzami i lekarzami dentystami układa się w koleżeńskiej atmosferze zrozumienia i wzajemnego poszanowania.

Czy zwolennicy zachowania status quo są w większości? BIL policzyła szable.  

W celu poznania opinii na temat obecnych zasad współpracy lekarzy i lekarzy dentystów w ramach wspólnego samorządu, wśród lekarzy dentystów Beskidzkiej Izby Lekarskiej została przeprowadzona anonimowa ankieta telefoniczna. Na pytanie: Czy obecna autonomia lekarzy dentystów, w ramach wspólnej izby lekarskiej, jest wystarczająca? tylko 6 proc. pytanych odpowiedziało „nie”, a zdecydowana większość udzieliła odpowiedzi „tak”.

Na tej podstawie KS BIL twierdzi, że list skierowany do ministra zdrowia nie reprezentuje woli większości członków samorządu lekarskiego.

- Skutki ewentualnego podziału samorządu mogą doprowadzić do zaprzepaszczenia dorobku wielu pokoleń lekarzy i lekarzy dentystów – czytamy w oświadczeniu KS BIL, podpisanym przez lek. dent. Beatę Jarczewską – Głośnicką, przewodniczącą KS BIL.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH