PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Krzysztof Chlebus: zdrowe zęby nisko w hierarchii wartości pacjentów

Rzeczpospolita/jsz
26-08-2014, 07:56
Krzysztof Chlebus: zdrowe zęby nisko w hierarchii wartości pacjentów W sprawach stomatologii estetyka wygrywa ze zdrowiem - pisze Krzysztof Chlebus (fot. PTWP)
Związek między stanem uzębienia a ryzykiem zgonu z powodu zawału serca jest dla przeciętnego pacjenta abstrakcyjny – pisze na łamach „Rzeczpospolitej” Krzysztof Chlebus, były wiceminister zdrowia.

Krzysztof Chlebus przekonuje, że nie brakuje dowodów na to, że stan zapalny jamy ustnej pozostaje w ścisłym związku z szansą na zawał lub udar. Zdaniem autora motywacje do dbania o zęby zyskują wymiar większy niż czysta estetyka.

Niestety, jak pisze były wiceminister ministerstwa zdrowia, pacjenci mają zaburzoną hierarchię wartości.

- Stomatolodzy opisują dość kuriozalne sytuacje, gdy pacjentka z powodów finansowych nie decyduje się na leczenie próchnicy w niewidocznych zębach trzonowych, preferując kosztowne wybielanie przerzedzonych zębów przednich. Choć bywają też pacjentki wybierające wizytę u fryzjera zamiast u stomatologa. Efekt, choć czasem droższy od wizyty u dentysty, to przecież często bardziej spektakularny - pisze Krzysztof Chlebus.

Czytaj więcej na www.rzeczpospolita.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH