PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Kraków: niecałe 10 proc. dzieci będzie objętych opieką stomatologiczną w szkołach

en
30-08-2017, 08:02
Kraków: niecałe 10 proc. dzieci będzie objętych opieką stomatologiczną w szkołach Opieka stomatologiczna w szkołach podstawowych rusza od września, w więcej niż szczupłym wymiarze (fot. pixabay)
Opieka stomatologiczna w szkołach podstawowych ma ruszyć pełną parą od września. W Krakowie dentyści będą leczyć dzieci z zaledwie 26 na 111 krakowskich szkół podstawowych.

Dlaczego w tak niewielu szkołach podstawowych dentyści będą leczyć uczniów? Problem tkwi w finansach - w szkolne gabinety trzeba dużo zainwestować, a czynne są tylko trzy razy w tygodniu, przez co pieniądze wydane na sprzęt zwracają się dłużej, pisze Dziennik Polski.

Jak powiedział w rozmowie z gazetą Rafał Komarewicz, przewodniczący Komisji Zdrowia Rady Miasta Krakowa, problem jest na tyle poważny, że sprawa większej rezerwy finansowej na stomatologię w szkołach w przyszłorocznym budżecie będzie dyskutowany na posiedzeniu komisji we wrześniu.

W ubiegłym roku szkolnym w Krakowie działały 23 gabinety stomatologiczne w podstawówkach. Realizowały one programy profilaktyczne finansowane głównie przez urząd miasta. Od września tego roku pojawią się trzy dodatkowe gabinety: w Zespole Szkół nr 5 przy ul. J. Mackiewicza 15; w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 przy ul. Porzeczkowej 3 oraz Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 na osiedlu Oświecenia 30. Oprócz tego Szkoła Podstawowa nr 32 (ul. Królowej Jadwigi) i Szkoła Podstawowa nr 72 (ul. Modrzewiowa) będą realizowały program profilaktyki w Miejskim Centrum Stomatologii Krowodrza.

Miasto planuje uruchomić nowe gabinety szkolne w ramach Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia „Zdrowy Kraków 2016-2018”. Więcej na temat będzie wiadomo za kilka tygodni.  Na razie profilaktyką stomatologiczną w szkołach objętych jest ok. 2900 dzieci z podstawówek na ponad 40 tys. w Krakowie.

Na 1 816 lekarzy stomatologów praktykujących w Krakowie tylko 197 specjalizuje się w stomatologii dziecięcej, informuje Dziennik Polski.

Więcej: dziennikpolski24.pl

Czytaj także: Kraków: kolejne szkolne gabinety stomatologiczne

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH