PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kościerzyna przebada stomatologicznie pięciolatków

ms
05-12-2017, 10:02
Kościerzyna przebada stomatologicznie pięciolatków W Kościerzynie badają zęby przedszkolaków (foto: pixabay)
„Program profilaktyki próchnicy zębów dla dzieci w wieku 5 lat z terenu Kościerzyny na lata 2017-2019” - realizowany jest w kościerskich przedszkolach.

Celem Programu jest zmniejszenie występowania choroby próchnicowej u dzieci poprzez zintegrowane działania edukacyjne i profilaktyczno-lecznicze realizowane w przedszkolu, gabinecie dentystycznym oraz w domu.

Twórcy i realizatorzy programu stawiają na edukację zdrowotną m.in. na kształtowanie nawyków higienicznych i dietetycznych ważnych dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dzieci.

Istotą programu jest również stworzenie młodym pacjentom, którzy nigdy nie były w gabinecie stomatologicznym, dogodnych warunków do kontaktu z lekarzem dentystą oraz higienistką – w celu wykonania przeglądu stomatologicznego.

Aktualnie w przedszkolach lekarze dentyści i nauczyciele prowadzą zajęcia edukacyjne dla dzieci i ich rodziców. Dzieci uczą się prawidłowego mycia zębów, zdrowego odżywiania się i pokonywania lęku przed wizytą u stomatologa.

Następnym etapem realizacji programu (po uzyskaniu zgody rodziców lub opiekunów prawnych) będzie przeprowadzenie przeglądu jamy ustnej wraz z profilaktyką wad zgryzu oraz usunięcie osadów na płycie nazębnej.

Program profilaktyki obejmuje:
- badanie diagnostyczne – przegląd jamy ustnej wraz z profilaktyką wad zgryzu oraz przeprowadzenie instruktażu prawidłowej higieny jamy ustnej u 802 dzieci;
- usunięcie osadów na płycie nazębnej;
- lakierowanie;
- przeprowadzenie szkoleń dla rodziców i opiekunów prawnych;
- przeprowadzenia szkoleń dla nauczycieli przedszkolnych.

Program profilaktyczny realizowany jest przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Przychodnia” Sp. z o.o. a finansowany ze środków własnych gminy miejskiej Kościerzyna.

Więcej: koscierzyna.gda.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH