PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Kontraktowanie usług: na Pomorzu dzień ostatecznych rozstrzygnięć

29-03-2013, 00:01
Kontraktowanie usług: na Pomorzu dzień ostatecznych rozstrzygnięć (foto: sxc.hu)
Kontraktowanie usług: na Pomorzu dzień ostatecznych rozstrzygnięć (foto: sxc.hu)
W zasadzie karty zostały rozdane, gdyż NFZ już zadecydował kto będzie od 1 kwietnia 2013 r. realizował na Pomorzu usługi stomatologiczne w oparciu o kontrakt z publicznym płatnikiem, a kto taką możliwość straci. Jednak do 29 marca rozpatrywane będą odwołania od ogłoszonych wyników kontraktowania. Niektórzy właściciele gabinetów dentystycznych liczą jeszcze na zmianę niekorzystnych decyzji postępowania konkursowego.

Kontraktowanie usług: istotne zmiany

W całym województwie kilkadziesiąt gabinetów stomatologicznych utraciło kontrakty. Dlaczego tak się stało? Zmiany z reguły wynikają z gry rynkowej. NFZ promuje tych usługodawców, którzy są w stanie przedstawić najniższą wycenę usług kontraktowych. Podobno w niektórych przypadkach wartość punktu rozliczeniowego zdołano obniżyć z 1 zł do 0,89 zł. Oczywiście publiczny płatnik musi także analizować, czy gabinet stomatologiczny spełnia wszystkie normy związane z jakością usług i czy oferuje możliwie najnowocześniejsze wyposażenie techniczne.

Zaledwie 4 na 23 stomatologów przyjmujących w ośmiu przychodniach Nadmorskiego Centrum Medycznego wywalczyło kontrakty. Z mapy stomatologicznych usług zniknąć mają trójmiejskie przychodnie przy ul.: Biwakowej, Polanki, Kołobrzeskiej, Świętokrzyskiej, Kilińskiego i Jagiellońskiej, a także Poradnia Chorób Przyzębia przy Uniwersyteckim Centrum Stomatologicznym oraz wyspecjalizowania w przyjmowaniu pacjentów tzw. wysokiego ryzyka Poradnia Chirurgii Stomatologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zasadniczy kontrakt stracić ma m.in. przychodnia Morena, w której z usług stomatologicznych korzystało miesięcznie ok. 2 tys. pacjentów. Z chirurgii szczękowej, ortodoncji, protetyki i stomatologii ogólnej uchowa się ortodoncja. Część usług realizować ma także stomatolog dziecięcy.

O znalezienie gabinetu dentystycznego z kontraktem NFZ najtrudniej będzie w dzielnicach: Przymorze, Osowa, Orunia Górna, Ujeścisko, Łostowice i Piecki Migowo.

W ocenie NFZ, nieefektywnie działają gabinety stomatologiczne usytuowane w szkołach, dlatego nie będzie ich w szkołach podstawowych - nr 81 w Osowej oraz 46 na gdańskim Przymorzu.

Media podają, że mieszkańcy Słupska i powiatu malborskiego stracili dostęp do protetyka, a w Starogardzie Gdańskim nie będzie specjalisty od chorób przyzębia.

Pomorski OW NFZ zapewnia, że pula pieniędzy na kontrakty nie została okrojona w stosunku do pierwotnych założeń. Co więcej, niższe ceny zakontraktowanych usług sprawią, że za tę samą kwotę zrealizowanych powinno być więcej procedur.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   NFZ   kontraktowanie   Wydarzenia   Kontraktowanie  

POLECAMY W SERWISACH