PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kontraktowanie 2013: Dentyści szykują się do rozmów z płatnikiem

05-11-2012, 05:39
Naczelna Izba Lekarska (foto: infoDENT24.pl)
Naczelna Izba Lekarska (foto: infoDENT24.pl)
Członkowie Grupy Roboczej Komisji Stomatologicznej NRL ds. negocjacji z NFZ, przygotowują się do rozmów dotyczących przyszłorocznego kontraktowania usług dentystycznych. infoDENT24.pl jako pierwszy publikuje, jeszcze nieoficjalne, założenia przygotowywane przez samorząd stomatologiczny

 
Kontraktowanie 2013: Budżet
Od wielu lat zaniżany, nie inaczej ma być w roku przyszłym. Deficyt finansowy spowodował, że za świadczenie typu badanie NFZ płaci 1 zł, a za zabiegi stomatologiczne  2 3 zł.

Cena oczekiwana. Pojęcie wymyślone przez NFZ nie jest pojęciem ekonomicznym związanym z rzeczywistymi kosztami świadczeń stomatologicznych i dopóki tak się nie stanie, nie powinna być stosowana.

NFZ nie wykonuje zapisów ustawy nakładającej na prezesa NFZ obowiązek przedstawienia kalkulacji kosztów świadczeń.

NFZ dysponuje katalogiem rzeczywistych cen wszystkich świadczeń stomatologicznych (tzw. katalog Stylo). Z wyliczeniami tam zawartymi centrala NFZ zgodziła się już kilka lat temu.

 
Kontraktowanie 2013: Negocjacje konkursowe
Ich efekty powinny być przyrzeczeniem podpisania umowy lub odrzuceniem oferty. Dziś, negocjacje są dla oferenta praktycznie bez znaczenia. Decyzje o podpisaniu kontraktu (lub nie) zapadają poza pokojem negocjacyjnym.

 
Kontraktowanie 2013: Kwalifikacje i kompetencje zawodowe
Każdy stopień specjalizacji, w każdej specjalności, powinien być promowany odpowiednimi punktami konkursowymi.

 
Kontraktowanie 2013: Punkty ujemne
Należy zaniechać praktyki przyznawania punktów ujemnych podczas konkursu za niekorzystne wyniki kontroli. Jest to podwójne karanie lekarza za to samo: raz podczas kontroli a drugi raz w czasie konkursu.

 
Kontraktowanie 2013: Werfikacje
Na jakiej podstawie NFZ przeprowadza weryfikacje rozliczeń i zabiera pieniądze lekarzom? Mimo, że wcześniej rachunki były kontrolowane, rozliczane i zakwalifikowane przez Fundusz do realizacji zapłaty za świadczenia? Jak takie postępowanie Funduszu pogodzić z prawem podatkowym, w myśl którego lekarz natychmiast po zapłacie wpłacił do US należny podatek. Jest więc podwójnie stratny: cofnięto mu zapłatę za wykonana pracę i niepotrzebnie zapłacił podatek.

 

Za informacje dotyczące zakresu rozmów samorządu lekarskiego z przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia dziękujemy lek. dent. Andrzejowi Baszkowskiemu, przewodniczącemu Grupy ds. negocjacji z NFZ KS NRL. O postępach prac będziemy informowali na bieżąco.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH