PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Konsultanci krajowi wspomogą dentystów w trakcie konkursów?

03-04-2013, 00:01
Konsultanci krajowi wspomogą kontraktowanie świadczeń stomatologicznych? (fot. sxc.hu)
Konsultanci krajowi wspomogą kontraktowanie świadczeń stomatologicznych? (fot. sxc.hu)
XXXIV Okręgowy Zjazd Lekarski Wielkopolskiej Izby Lekarskiej zaapelował do konsultantów krajowych w dziedzinach stomatologicznych o skorzystanie z określonego przepisem art. 146 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej statusu osób opiniujących zasadnicze dokumenty regulujące postępowania konkursowe NFZ. Zdaniem autorów apelu, brak w kryteriach oceny ofert należytego wyważenia poszczególnych kryteriów. 

- Kryteria oceny ofert, w brzmieniu nadanym w zarządzeniach z 2011 r., nie dość, że  naruszają zasadę uczciwej konkurencji, to niemal zupełnie pomijają doświadczenie wieloletniej praktyki lekarza dentysty i posiadane stopnie specjalizacyjne. Najdobitniej widać to w przypadku punktacji konkursowej w zakresach leczenia ogólnostomatologicznego i leczenia dzieci i młodzieży - czytamy w apelu.

Zdaniem sygnatariuszy apelu, niedopuszczalną sytuacją - przede wszystkim z punktu widzenia dobra pacjenta - jest zrównanie oceny jakości lekarza specjalisty z innej dziedziny niż stomatologia zachowawcza lub pedodoncja (również lekarza posiadającego pierwszy stopień specjalizacji) z lekarzem, który właśnie opuścił mury uczelni i zdał Lekarski Dentystyczny Egzamin Końcowy. Relatywnie niewielka liczba preferowanych przez NFZ  specjalistów czynnie wykonujących zawód czyni to kryterium w kontraktach ogólnych w dużym stopniu "martwym".

Zjazd wyraża przekonanie , że rolą lekarza dentysty "pierwszego kontaktu" jest przede wszystkim zaplanowanie kompleksowego leczenia obejmującego zabiegi z różnych dziedzin. Planowanie to powinno być dokonane z uwzględnieniem wielu czynników, w tym oceny motywacji pacjenta i kwestii ekonomiki leczenia.

Tak zdefiniowany przedmiot zamówienia narzuca publicznemu płatnikowi konieczność starania się o pozyskanie do współpracy przede wszystkim lekarzy legitymujących się możliwie dużym doświadczeniem w pracy z pacjentami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH