PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Konstanty Radziwiłł: leczący pacjentów nie będą zarabiali minimum 12 tys. zł

ms/PAP
28-09-2016, 11:05
Konstanty Radziwiłł: leczący pacjentów nie będą zarabiali minimum 12 tys. zł Konstanty Radziwiłł o uposażeniach lekarzy (foto: Fotolia/PTWP)
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w trakcie spotkania z przedstawicielami Porozumienia Zawodów Medycznych stwierdzil m.in., że  oczekiwanie, aby lekarze zarabiali minimum 12 tys. zł miesięcznie, jest po prostu nie do zrealizowania.

Minister zdrowia przypomniał, że od 2018 r. planowany jest systematyczny wzrost nakładów na opiekę zdrowotną. Ocenił, że postulat związkowców, aby pilnie zwiększać nakłady do 6,8 proc. PKB jest zupełnie nierealny.

Minister zdrowia zapewnił, że oczekiwania dotyczące wynagrodzeń będą spełniane w sposób systematyczny. - Ale zwracam uwagę, że dzisiejsze oczekiwanie, aby lekarze zarabiali minimum 12 tys. zł miesięcznie, jest po prostu nie do zrealizowania - powiedział. Wskazał, że należy przede wszystkim skoncentrować się na tych pracownikach ochrony zdrowia, którzy zarabiają niegodnie mało.

W ocenie Konstantego Radziwłła przedstawiciele środowiska lekarskiego są najmniej elastyczni jeśl chodzi o płace. Zapewnił jednocześnie, że oczekiwania innych grup zawodowych znajdują jego pełne zrozumienie. - Na temat problemów dotyczących ratowników, dietetyków, pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych już nie tylko rozmawiamy z przedstawicielami tych związków zawodowych, ale pracujemy nad konkretnymi rozwiązaniami legislacyjnymi" - powiedział szef resortu zdrowia.

PZM domaga się m.in. pilnego zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PBK. Zgodnie z założeniami reformy przedstawionymi przez Radziwiłła, środki publiczne na zdrowie od 2018 r. mają być stopniowo zwiększane, tak by do 2025 r. osiągnęły 6 proc. PKB (obecnie jest to 4,38 proc. PKB).

Resort zdrowia pracuje też nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu pracowników podmiotów leczniczych. Jego najnowsza wersja ma być przedstawiona 28 września podczas posiedzeniu Zespołu Trójstronnego.

PZM przygotowało obywatelski projekt ustawy określającej minimalne wynagrodzenia pracowników wykonujących zawody medyczne. Zgodnie z nim, wynagrodzenia miałyby systematycznie wzrastać od połowy przyszłego roku, tak by 1 lipca 2019 r. osiągnęły poziom właściwy dla danej grupy zawodowej.

Pracownicy proponują, by wynagrodzenie zależało m.in. od kwalifikacji pracownika. Zdaniem PZM lekarze powinni zarabiać od 2- do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, a pielęgniarki i położne - od 1,5- do 2-krotności. W projekcie określono także minimalne wynagrodzenia m.in. fizjoterapeutów, ratowników medycznych, farmaceutów i dietetyków.

PZM skupia m.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii, Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego, Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii, Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii i Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych. (PAP)

ozk/ pru/ akw/ pz/

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH