PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kongres FDI w Poznaniu: samorząd lekarski nie jest organizatorem

Łukasz Sowa, Mirosław Stańczyk
22-10-2014, 10:23
Kongres FDI w Poznaniu: samorząd lekarski nie jest organizatorem NIL nie ubiegała się o organizację lub gwarantowała udziału finansowego w organizacji Kongresu FDI w Poznaniu
Naczelna Izba Lekarska nie podpisała żadnej umowy z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym, w ramach której miałaby ponosić jakiekolwiek koszty związane z organizacją Kongresu FDI w Poznaniu (wrzesień 2016 r.). NIL organizatorem Kongresu nie jest, choć można było pierwotnie odnieść takie wrażenie.

Wywołani do tablicy przez lek. dent. Andrzeja Cisło poprzez wpis na blogu autonomia-dent.pl, zaczęliśmy się zastanawiać, czy to my podaliśmy nieprawdziwą informację, czy może otrzymaliśmy nierzetelne informacje.

Ale po kolei.

- Obecnie toczą się rozmowy o ewentualnej organizacji FDI w Polsce. W imieniu Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego promocją zajmuje się prof. Honorata Shaw - mówiła na łamach portalu infoDENT24.pl i infoDENT24 Magazine lek. dent. Anna Lella, ówczesna wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej i szefowa Komisji Stomatologicznej NRL. Wywiad opublikowaliśmy w połowie września 2013 r., była to pierwsza jaskółka zwiastująca, że „coś" jest na rzeczy.

Na kolejne, oficjalne wypowiedzi w sprawie Kongresu FDI w Polsce musieliśmy czekać do 8 marca 2014 r. Informacja o tym, że Światowy Parlament Stomatologiczny FDI (FDI World Dental Parliament) oraz Doroczny Światowy Kongres Dentystyczny FDI (FDI Annual World Dental Congress, AWDC) odbędą się we wrześniu 2016 r. w Poznaniu została umieszczona na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej.

W komunikacie (oryginał tutaj) poinformowano, że „ze strony polskiej starania w tej sprawie zostały podjęte przez Polski Komitet Narodowy FDI stanowiący wspólną reprezentację polskich stomatologów w strukturach FDI, w skład którego wchodzi Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Naczelna Izba Lekarska". 

Polski Komitet Narodowy FDI to nazwa kluczowa dla naszych rozważań. Większość zinterpretowała ją jako konsorcjum organizacyjne.

Jeszcze w marcu nie podawano oficjalnie, że przygotowaniem wydarzenia zajmie się firma Exactus (organizator CEDE). Marek Wiktorowski, członek zarządu, choć namawiany przez nas wielokrotnie, nie chciał zdradzać szczegółów. - Poczekajmy na podpisanie wszystkich umów - mówił.

Dopiero 16 czerwca w Poznaniu na konferencji prasowej przedstawiciele PTS ogłosili decyzję Światowej Federacji Stomatologicznej (FDI World Dental Federation), która przyznała Polsce organizację dorocznego kongresu.

Podczas kolejnej konferencji prasowej, która odbyła się w trakcie CEDE 2014 (12 września), za stołem prelegentów zasiedli: Przemysław Trawa, wiceprezes zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich, Ewa Mastalerz (Exactus) oraz Bartłomiej. W Loster, szef Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej nie było.

POLECAMY W SERWISACH