PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kongres FDI: Kambodża i Palestyna najlepsze w walce z próchnicą

en
09-09-2016, 13:53
Kongres FDI: Kambodża i Palestyna najlepsze w walce z próchnicą Kambodża i Palestyna wyróżnione podczas Kongresu FDI
Stowarzyszenia dentystów z Kambodży i z Palestyny, podczas Kongresu FDI w Poznaniu, otrzymały Nagrodę Uśmiechu. Wyróżnienie to jest integralną częścią programu Caries Prevention Partnership (CPP) prowadzonego przez FDI i  firmę Colgate.

Kambodżańscy dentyści zostali wyróżnieni za wyjątkową akcję ratowania dziecięcych zębów. Kambodża ma najwyższe na świecie wskaźniki występowania choroby próchnicowej.

Program, rozpoczęty w 2012 r., trwał przez trzy lata. Jego celem było zapobieganie rozwojowi próchnicy poprzez lakowanie zębów u dzieci w wieku od 6 do 9 lat oraz edukację na temat zdrowia jamy ustnej. Partnerami tego projektu było kambodżańskie ministerstwo zdrowia i International University w Kambodży.

Z kolei dentyści z Palestyny zdobyli najwyższe uznanie za innowacyjny program promocji zdrowia jamy ustnej oraz program prewencji wczesnej próchnicy. Oba projekty prowadzone były w przychodniach pediatrycznych Palestyny oraz palestyńskiej dzielnicy w Jerozolimie.

Celem tego programu było zbadanie, czy połączenie prewencji przeciwpróchnicowej u kobiet w ciąży i w okresie po porodzie jest skuteczne w zapobieganiu próchnicy u małych dzieci, które mają utrudniony dostęp do opieki stomatologicznej. Równie duże znaczenie dla palestyńskich dentystów miało uwrażliwienie opinii publicznej na  występujące problemy. Palestyńską organizację stomatologiczną wspierał  Al-Quds University Faculty of Dental Medicine oraz ministerstwo zdrowia.

Caries Prevention Partnership opracowuje  strategie przeciwdziałania i leczenia próchnicy we wspólnych działaniach dentystów, urzędników i opinii publicznej.

Jak podkreślał Patrick Hescot, prezydent FDI – nieleczona próchnica dotyka prawie połowę światowej populacji (44 proc.). W wielu krajach nadal brakuje konkretnych działań, które mogłyby rozwiązać ten problem. Rolą FDI jest chronienie ludzi przed bólem, cierpieniem i w końcu utratą zębów powodowanymi przez próchnicę.

Przypomnijmy, że na kongresie w Poznaniu FDI wydano białą księgę, która zawiera strategię dla dentystów, aby mogli szerzej w swojej praktyce stosować działania prewencyjne zamiast jedynie stomatologii zachowawczej. Jak podkreślają eksperci, działania  pracowników medycznych muszą być wspierane przez urzędników – bo od nich zależy wdrażanie metod profilaktycznych np. różne metody fluoryzacji zębów, czy wprowadzanie opodatkowania pokarmów i napojów słodzonych.

Prof. Nigel Pitts, współautor publikacji powiedział, że prawo do zdrowej jamy ustnej jest podstawowym prawem człowieka, a jednak 3,9 mld ludzi na świecie cierpi z powodu chorób jamy ustnej, ponieważ brakuje systemu niezbędnego do ograniczenia problemu próchnicy. - Przedstawiamy skuteczne, potwierdzone rozwiązania. Powinny być one jak najszybciej zamienione na działania zarówno na poziomie klinicznym, jak i ustawodawczym, aby dentyści mogli skutecznie leczyć pacjentów - tłumaczył Nigel Pitts.

Dr Marsha Butler, wiceprezes Global Oral Care, w firmie Colgate, dodała: jesteśmy dumni mogąc wspierać  Caries Prevention Partnership, program który poza dostarczaniem materiałów edukacyjnych na najwyższym poziomie wyróżnia także najlepsze lokalne projekty walczące z problemem próchnicy. Będziemy nadal wspierać tę akcję  w 2017 r.

Wnioski płynące z Białej księgi:
- należy wspierać działania przeciwdziałające próchnicy na poziomie jednostkowym i populacyjnym;
- trzeba jak najszybciej zapoczątkować zmiany w podejściu do walki z próchnicą;
- promowanie zmian w definicji kariologii w programie nauczania;
- konieczna praca nad większą integracją problematyki zdrowia jamy ustnej z ogólną polityką zdrowotną;
- należy wprowadzać metody walki z próchnicą o udowodnionej skuteczności.

Prof. Domenick Zero, współautor białej księgi podkreśla – czas wreszcie przestać mówić i przejść do działania. Biała Księga ma w tym pomóc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
FDI_2016   FDI Poznań 2016   próchnica  

POLECAMY W SERWISACH