PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kompetencje, uprawnienia i odpowiedzialność - temat wiecznie aktualny

ms
19-03-2018, 06:23
Kompetencje, uprawnienia i odpowiedzialność - temat wiecznie aktualny Jest odpowiedzialność, a co z uprawnieniami
Technicy dentystyczni, higienistki stomatologiczne, kosmetyczki - są zawody, reprezentanci których spoglądają w kierunku uprawnień lekarzy dentystów, mniej mówi się o kompetencjach i odpowiedzialności. Prezentujemy część piątą odpowiedzi dr. n. med. Leszka Dudzińskiego, wiceprezesa NRL i przewodniczącego KS NRL na niełatwe pytania infoDENT24.pl.

    dr n. med. Leszek Dudziński (foto NIL M.Jakubiak)

infoDENT24.pl: Co i raz pojawiają się inicjatywy różnych środowisk zawodowych, których reprezentanci tęsknie spoglądają w stronę kompetencji przynależnych lekarzom dentystom.
Mamy 34 tys. dentystów. Kadry nam nie brakuje, nawet tej najmłodszej, niejako wbrew obiegowym opiniom, że mamy nadreprezentację starszego pokolenia stomatologów. Trzeba o tym pamiętać przy okazji, prowadzonej od dwóch lat, dyskusji w czworokącie: UE, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji Narodowej, samorząd lekarzy i lekarzy dentystów  nad całym złożonym procesem tworzenia spójnych regulacji dotyczących kompetencji i odpowiedzialności w ramach poszczególnych zawodów.

Mam nadzieję, że w dyskusję tę wpisze się, zaplanowana na kwiecień, kolejna konferencja okrągłego stołu reprezentantów uniwersytetów medycznych w Lublinie. Oczywiście daleko jesteśmy od przekonywania rektorów i dziekanów do konieczności ograniczania przyjęć na kierunek stomatologiczny. Zależy nam bardziej na jakości kształcenia, a ta wynika nie tylko z - bez wątpienia - wysokiego profesjonalizmu kadry naukowej, ale także z dostępności bazy dydaktycznej.

NRL stara się pomagać lekarzom dentystom w zdobyciu praktycznych umiejętności. Mamy dobre narzędzie w postaci Ośrodka Doskonalenia Zawodowego NRL. Nasza oferta jest coraz bogatsza. Podejmujemy zagadnienia, które szczególnie interesują lekarzy dentystów, zapraszając do współpracy najlepszych w danej dziedzinie wykładowców.

Na przykład 7 i 8  kwietnia przeprowadzimy, z myślą o lekarzach dentystach, szkolenie na temat interpretacji badań radiologicznych CBCT, które poprowadzą najlepsi z najlepszych: prof. Ingrid Różyło – Kalinowska (President Elect of the European Academy of Dentomaxillofacial Radiology)  i prof. Kaan Orhan z Turcji  (Immediate Past-President European Academy of Dentomaxillofacial Radiology).
              
Nie jest to dobre rozwiązanie, abyśmy musieli  w każdym przypadku być zdani na radiologów, którzy pilnie strzegą przynależnych im rewirów. To kolejne zagadnienie, które wymaga analizy i drobiazgowej obserwacji.

Raz za razem pojawiają się pomysły próbujące przypisać innym zawodom część kompetencji lekarzy dentystów. Wspomnę chociażby o inicjatywie w sprawie specjalistów do spraw techniki dentystycznej, którzy mieliby w szerszym zakresie pracować z pacjentem, czy o zakresie uprawnień higienistek stomatologicznych. Nie zapominajmy, że co roku na rynku pojawia się kolejna grupa 1,5 tys. higienistek i asystentek stomatologicznych. 

POLECAMY W SERWISACH